Špatné počasí zdražuje pomerančový džus. Lepší to nebude

pomerančový džus

Důsledky klimatických změn v podobě nezvyklého a extrémního počasí mají negativní dopad na úrodu zemědělských plodin v některých zemích. Třeba v těch, ve kterých se pěstují pomeranče. Skokový nárůst cen za pomerančový džus hlásí například Mexiko, Brazílie nebo Florida. Tyto tři oblasti navíc patří k největším producentům oblíbeného pomerančového džusu, který nabral cenový skok vzhůru ve výši až 300 %.

Klima i škůdci

Cena mraženého pomerančového džusu na burze stále stoupá, zlepšení je v nedohlednu. Špatná úroda pomerančů na Floridě byla způsobena obdobím s počasím beze srážek, dlouhodobým suchem i vysokými teplotami. Především však hrála roli následná intenzivní sezóna hurikánů, kterých bylo více než obvykle, a také onemocnění citrusů známé jako asijský citrusový psyllid. Všechny tyto faktory vedly k tomu, že úroda pomerančů na Floridě bude letos nejnižší od roku 1943.

Pěstitelé na Floridě vyprodukují letos 28 milionů krabic pomerančů. V loňském roce to bylo 41 milionů krabic, a i to bylo považováno za slabý výsledek. Se stejnými problémy se potýkají také pěstitelé v dalších zemích na americkém kontinentu. Jde o Mexiko a především Brazílii, která je největším producentem pomerančů na světě. Právě z Jižní Ameriky pochází největší část importu pomerančů do Evropské Unie. Evropa sama sice dokáže sama vypěstovat asi 15 % světové produkce pomerančů, současně máme však velmi velkou spotřebu, a pomeranče musíme na kontinent dovážet.

džus

Foto: Pixabay

Zlepšení v nedohlednu

Cena pomerančového džusu na světových burzách vzrostla za poslední rok o více než 80 % a za poslední dva roky o plných 300 %. Zatímco epidemie citrusové infekce v budoucnu pravděpodobně odezní, klimatická změna bude prostřednictvím extrémů počasí ovlivňovat úrodu dlouhodobě. V budoucnu tak nelze očekávat žádný zásadní pokles ceny pomerančů. To se samozřejmě projeví i v cenách pomerančových produktů na pultech obchodů.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-cena-pomerancoveho-dzusu-je-na-historickem-maximu-40448570

https://edition.cnn.com/2023/08/09/business/orange-juice-prices/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.