01_chudy

Guvernér ČNB Rusnok si nebral servítky

Guvernér České národní banky a bývalý premiér v Zemanově úřednické vládě Jiří Rusnok řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce na České televizi to, o čem už mluví ekonomové řadu měsíců: Česká republika se zadlužuje tempem, které si nemůže dovolit. Rusnok se ani příliš nesnažil zaobalit toto tvrzení do nějakého obecnějšího hávu a vládu Andreje Babiše zkritizoval poměrně napřímo. Co konkrétně se Rusnokovi nelíbí? A jakou budoucnost našim financím předpovídá?

Nemáme na to

Hlavní myšlenku vystoupení Jiřího Rusnoka lze shrnout do jedné věty, která v pořadu jakožto varování zazněla:

„Budeme se muset podívat pravdě do očí, přestat vypouštět mlhu před volbami a samozřejmě říct, že na naše současné výdaje naše současné příjmy dlouhodobě nestačí.“, řekl guvernér ČNB.

Spolu s předsedkyní Národní rozpočtové rady Evou Zamrazilovou se Rusnok shoduje v tom, že Česká republika dost možná již v roce 2024 narazí na tzv. dluhovou brzdu. Její hodnotu jsme si již dříve stanovili na 55 % HDP.  To reálně znamená, že vláda, která bude v té době předkládat zákon o státním rozpočtu, bude muset předložit minimálně vyrovnaný rozpočet.

Je zcela zřejmé, že bude třeba provést poměrně hluboké a velice nepříjemné změny. Oblíbený trik politiků s rušením stejně neobsazených tabulkových míst ve státní správě nebude ani zdaleka stačit a nestačilo by ani skutečné propuštění tisíců úředníků. Jiří Rusnok v tomto ohledu kritizoval negativní změny na příjmové stránce, především zrušení tzv. superhrubé mzdy, které bylo v současné situaci velmi neuvážené a bude mít velmi vážné dopady na příjmy státu.

02_chudy

Předvolební mlha

Dalším pojmem, který Jiří Rusnok použil a který stojí za zmínku je tzv. předvolební mlha, tj. označení pouhého politického marketingu bez možnosti na skutečnou realizaci toho či onoho návrhu, v tomto případě návrhu na převod zisku ČNB do státního rozpočtu.

Vzhledem k blížícím se volbám nelze příliš předpokládat, že by se uvedený problém začal skutečně řešit. Další vláda, ať již bude její složení jakékoliv, ale bude mít opravdu složitou pozici.

Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/rusnok-vydaje-prijmy-deficit-dluh-cnb_2104111544_cen

Náhledové foto: Pixabay

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

13 komentářů

 1. Milan Odpovědět

  Na to snad člověk nemusí být ekonom s vysokou mzdou , aby tohle už dávno nevěděl . Rusnok zaspal

 2. Jiří Odpovědět

  Hlavně ,že podpořil montovny a turist byznys znehodnocením koruny. Omezil tím tlak na restrukturalizaci průmyslu,směrem k výrobám s vyšší přidanou hodnotou a důsledky sklízíme do dnes. To též platí o dovozu turistů,když ustal jsme na huntě.

  1. Leo Odpovědět

   To nebyl Rusnok, ale Miroslav Singer, udělejte si v tom jasno, než na někoho začnete házet špínu.

   Zejména se podívejte na vývoj koruny k dolaru, euru a libře a na to, v jakých letech byl guvernérem ČNB Miroslav Singer a Jiří Rusnok, pak vám to snad dojde…

   1. Zdeněk Odpovědět

    A to už nemluvíte o tom, kolik ten Singerův experiment ČNB stál. Nějak se o tom období mlčí, stálo by to za trestní oznámení. Jenže by to skončilo na kolektivní vině

   2. stanik Odpovědět

    Problém může být v rozdílném stupni vzdělání. Rozhodně nejsme ani v ČR bez vzdělanců s odpovídajícím vzděláním. Příkladem může být Ivan Pilip, jenž to dotáhl na ředitele Evropské Banky v Bruselu. A všichni ti jež za roky od 1992 fungovali a fungují jako europoslanci. Vladimír Dlouhý Jiří Rusnok, Miroslav Singer ,Miroslav Kalousek, Schillerová, a podobně dnes vzdělaní v prestižních světových ekonomických universitách budou mít svoje názory a zkušenosti odvislé od běžných účetních ………….. !

    1. Martin Vaněk Odpovědět

     Ano, za věrné služby západním otrokářům, kteří díky sametovým nýmandům zotročili rozkradli tuto kdysi prosperující a suverénní zemi, dostali výše jmenovaní svých třicet stříbrných…
     😀

 3. John Odpovědět

  Ať Rusnok nebrečí a zvedne úroky aspoň na 5% od toho přece máme „nezávislou“ centralní banku co má moc krotit vladu co se utrhne z řetězu. Tež by to očistilo náš soukromý sektor od dluhu a lidi by měli možnost dokonce mít i úrok na spořicích účtech, ale chápu centralní banka je tu jen od toho aby blbě kecala, držela úroky na 0% a ničila národní měnu

 4. filip Odpovědět

  Zrovna Rusnok, pod jehož vedením bobtná luxusně placené úřednictvo v ČNB …… v té ČNB, která pod Singerem rozházela 2 biliony korun na naprosto nesmyslné měnové intervence …. ta ČNB, která zašmelila pod vedením Tušovského a Tůmy český zlatý poklad za desítky miliard Kč … 🙁

 5. stanik Odpovědět

  Problém může být v rozdílném stupni vzdělání. Rozhodně nejsme ani v ČR bez vzdělanců s odpovídajícím vzděláním. Příkladem může být Ivan Pilip, jenž to dotáhl na ředitele Evropské Banky v Bruselu. A všichni ti jež za roky od 1992 fungovali a fungují jako europoslanci. Vladimír Dlouhý Jiří Rusnok, Miroslav Singer ,Miroslav Kalousek, Schillerová, a podobně dnes vzdělaní v prestižních světových ekonomických universitách budou mít svoje názory a zkušenosti odvislé od běžných účetních ………….. !

 6. Baskin Odpovědět

  Pánové hodně se pletete. Guvernér Singr neměl jinou cestu než získat devizy a posílit takto devizové rezervy, které mu vybrakovali premieři ODS Topolánek (2,5 mld. eur půjčeno do záchraného fondu EU) a Nečas (1,5 mld. eur). Když viděl jak je naše ekonomika silná v době konjunktury nechal posilování běžet až do doby guvernéra Rusnoka. Jen díky Singrovi má dnes ČR jedny z největších devizových rezerv na hlavu kolem 3,5 bil. Kč, z toho cca 80 mld. tvoří rezervy v eurech. To co provedl pan guvernér Singr byl pionýrský čin, který nám sice 3,5 roku utahoval opasky pomocí slabé koruny, ale na druhé straně byl inspirací pro naše severní a jižní sousedy. Kdy poláci a maďaři pomocí oslabování národní měny a nákupy dolarů a zlata nyní také budují své devizové rezervy. My jsme pozadu v hromadění zlata, jehož hodnota má podložit měnu a současně být protiváhou očekávanému slábnutí dolaru a eura. Poláci už mají přes 230 t a maďaři přes 100 tun měnového zlata. My s našimi 9 tunami jsme v křeči, kdy pořád máme v paměti jak bývalý guvernér Tošovský s Niedermayerem a Zamrazilovou prodali 57 tun měnového zlata za 333 dolarů ta troyskou unci.

 7. Pepa Odpovědět

  Existuje snadné řešení: zeštíhlovat stát. Lze začít počty členů Policie ČR, kdy ve světě mají na 10000 obyvatel podstatně méně policistů. Další je redukce státem placených míst, které navzdory ekonomice stále zvětšují počet zaměstnanců. Další je plat soudců, ředitelů státních firem atd. jen plat managementu ČEZ je naprosto brutální. Další položka je naprosto zbytečná armáda. Nejen že nikdy proti nikomu nemá nejmenší šanci ale ani přicmrndávání v různých misích je naprosto směšné. když někdo zemře, je to málem státní tragedie. Prostě je to celé směšné. CŘ ne žádná velmoc a nemůžeme mít všechno.

 8. Martin Vaněk Odpovědět

  ČSSR měla v roce 89´saldo cca 1,5 bil. Dnes, po třiceti letech vlády sametové Chátry 77 a jejich zlodějských pohůnků máme cca 5 bil. dluh; úroky rostou tempem, které nesplatí ani vnuci našich vnuků, nic nám tu nepatří, máme zdevastované hospodářství, vzdělání obyvatel kleslo na úroveň Británie, ČNB rozkradla náš zlatý poklad z 90%, a guvernér teď pláče? Za třicet let dokázala sametová garnitura tento stát jen zadlužovat, a vydávat to za růst a prosperitu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *