Generaci Z chybí finanční gramotnost, tvrdí průzkum

škola

Nedávný průzkum společnosti Ipsos ukázal, že generace Z na tom není vůbec dobře, co se týče finanční gramotnosti. To pak v kombinaci s tím, že tato generace má zájem o investování, vede k špatnému hospodaření a ztrátě prostředků, které se jim znehodnocují špatným uložením. Co průzkum ukázal?

Neví, jak s investicemi začít

Generací Z se v současné době označuje skupina mladých lidí narozených v polovině devadesátých let do roku 2010. Právě tato generace již vyrostla spolu s internetem a moderními technologiemi, nikdo je nemusel těmto věcem učit, vyvíjeli se spolu s nimi. Právě tato generace však, jak ukazuje průzkum, není moc finančně gramotná. Většina dotázaných se snaží ušetřit peníze, avšak nechává je znehodnocovat na spořícím účtu s nízkým úrokem. 25 % oslovených příslušníků generace Z vůbec neví, jak s investováním, o které však mají zájem, začít.

Dávají si peníze stranou, ale neefektivně

Průzkum od Ipsosu, který si nechal vyhotovit investiční startup Fondee, ukazuje, že 65 % osob od 16 do 26 let sice usiluje o to, aby si odkládaly každý měsíc peníze stranou, 39 % respondentů však nechává peníze na spořícím účtu, kde se jejich efektivní zúročení nepohybuje, zejména v dnešní inflační situaci, v kladných číslech. Horší je situace u dívek, ukazuje průzkum. Neznalost, jako překážku pro to, že generace Z neinvestuje aktivně, uvedlo 42 % oslovených dívek. Pohlaví pak určuje také rozdíly v podílu aktivně investujících osob. 56 % oslovených mužů investuje. Z žen je to jen 26 %.

Investování do škol

Na druhou stranu pozitivně lze hodnotit to, že tato generace si výše uvedené neznalosti uvědomuje a volá po školním vedení k finanční gramotnosti. 57 % oslovených by chtělo, aby je někdo začal dříve učit o finanční gramotnosti. 61 % zástupců generace Z by pak chtělo, aby šlo o učivo v rámci školy. Průzkum také ukazuje, že je to logické. K investování nevedou děti a mladé jejich rodiče. Investicím učí mladé jen asi 6 % rodičů.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Fondee a.s. ze dne 14. února 2023, https://cs.wikipedia.org/wiki/Generace_Z

Náhledové foto – Pixabay