Energeticky kajícná Maláčová pláče: Už si to může dovolit

02_penize2

Její strana se po volbách do lavic Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nevrátila. Přesto je ještě dosluhující ministryní práce a sociálních věcí. Nyní končící ministryně Jana Maláčová z ČSSD uvádí, že v rámci situace s předraženými energiemi selhal stát a celá vláda, v čele s ministerstvem průmyslu a obchodu. Že to neřekla už dříve. Příležitosti určitě měla.

Odpovědnost musí nést celá vláda

V této době mnoho lidí překvapují aktualizované ceníky dodavatelů energií. U některých se navyšují zálohy i o desítky procent, ne-li více. Nejhorší to pak mají klienti zkrachovalé Bohemia Energy, kterých bylo mnoho. Ti nyní musí být, než si najdou nového dodavatele, závislí na dodávkách od takzvaných dodavatelů poslední instance. Jejich zálohy se pak zvyšují i k 20 tisícům za měsíc. Za tuto situaci dle ministryně Maláčové nemohou lidé, nýbrž stát. Řekla to na své tiskové konferenci. Dle ní selhala ochrana spotřebitele ze strany státu. Konkrétně pak jmenovala ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad. Odpovědnost však dle ministryně jde za celou vládou. Možná by také stávající vláda mohla lidem pořádně pomoct. Klidně i jednotliví členové…

Finanční pomoc lidem

Ministryně na tiskové konferenci 9. listopadu také zmínila, že ministerstvo práce a sociálních věcí chystá pomoc pro lidi, kteří nebudou s to zaplatit vysoké ceny energií. Jakmile spotřebitel opustí režim dodavatele poslední instance, bude mu vše vyúčtováno. V této fázi by pak mělo přijít ministerstvo a mělo by pomoci lidem, kteří na nedoplatky nebudou mít.

Pomoc však jen do konce roku

Podle ministryně bude však pravděpodobně pomoc limitovaná časem, a to konkrétně do konce roku. Lidé tedy budou muset přejít do konce roku 2021 k novému dodavateli a opustit tedy režim dodavatele poslední instance. Po takovém přechodu si budou muset lidé nechat poslat vyúčtování a následně žádat o pomoc stát. Dále mohou lidé dle ministryně žádat o normální mimořádnou pomoc.

Zdroj: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/selhali-jsme-za-energetickou-drahotu-je-zodpovedna-cela-vlada-rekla-kajicne-malacova-40377424#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=QDrdr8pcJj7-202111091111&dop_id=40377424&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.