02_covid_test

Firmy počítají s návratem povinného testování

Jednou z novinek, které přinesla poslední covidová vlna, bylo povinné testování zaměstnanců firem a žáků ve školách. To firemní skončilo s koncem června, ve školách se žáci přestanou testovat od příštího týdne. Covidová čísla ale znovu rostou a jistý si nemůže být nikdo ničím. Firmy proto myslí i na to, že povinnost testovat zaměstnance se může během podzimu vrátit.

Režimová opatření

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci řekl, že stát nebude ani v případě nejčernějších scénářů zavírat žádné provozovny. Případná opatření budou pouze tzv. režimová, tj. budou souviset se způsobem fungování daného obchodu nebo provozovny. Významnou roli bude nepochybně hrát to, zda je konkrétní zákazník či host očkovaný anebo nikoliv.

Roušky jsou jedním z opatření, kterých se pravděpodobně ještě nějaký čas nezbavíme. Otazník visí také nad povinným testováním zaměstnanců ve firmách.

01_samotest

Foto

Firmy a testování

Firmy vedou samozřejmě možnost opětovného zavedení povinného testování v patrnosti a většinou jsou na něj připraveny. Řada firem koneckonců s testováním vůbec nepřestala. Některé testování vyžadují, avšak zaměstnancům jej neorganizují. To je třeba příklad České spořitelny, která bude chtít od září od neočkovaných zaměstnanců povrzení o negativním testu nebo prodělání ovidu při každém vstupu na pracovniště, tj. bude fungovat v režimu, který tak dobře známe z jara.

Je však pravděpodobné, že i v případě výrazného zhoršení situace a zavedení povinnosti testování pro firmy, bude tato vypadat jinak. Dnes již je v porovnání s jarem výrazně více očkovaných, kterých by se testování pravděpodobně netýkalo (byť nelze vyloučit ani opak). Firmy by proto k testování svých pracovníků přistupovaly jinak.

Velkou roli by hrálo samotestování (samozřejmě pokud by bylo vládním nařízením umožněno). Řada společností má stále zásoby samotestů z předchozího období, které by se snažily využít.

Podle vyjádření ministertva by k opětovnému zavedení povinného testování ve firmách došlo ve chvíli, kdy by počet nakažených na 100 tisíc obyvatel dosáhl na číslo 75.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/povinne-testovani-ve-firmach-se-muze-vratit-nektere-na-vladu-necekaji-1383378

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. Petr S. Odpovědět

    Do kopru už s tím testováním. K čemu to je, když spousta lidí nejen že nedodržuje ani základ (3R), navíc některý porušujou karanténu, izolaci… Když jdu do metra, dezinfikuju si ruce a pozoruju dalších min. 15 lidí, jak kolem jen projdou, ani se u dezinfekčního stojanu nezastavěj.
    A tohle by měly zachraňovat testy??? Testování je jenom detekce a ne ochrana. Před angínou se taky neochráníte tím, že si budete denně koukat do krku.
    O (ne)kontrolách v místech, kde se vyžaduje otn, už je vůbec zbytečný mluvit, od té doby, co se mluví o kontrolách v podobných místech, jsem osobně žádnou nezažil s JEDINOU VÝJIMKOU, když jsem šel do aquaparku. Kontroly tady v tom státě umí snad už jen paní Maláčová s panem Stropnickým.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *