Firmy budou po covidu bojovat především s cenami energií a Green Dealem

Kompas

Devátý ročník konference s názvem Restrukturalizační fórum, která se konala na začátku listopadu v Praze, přinesl řadu podnětných vystoupení na téma vládní covidové strategie na podporu podnikání, ale i myšlenek týkajících se nových výzev, které českou ekonomiku čekají v době, jíž lze již nyní označit jako post-covidovou. Již nyní je zřejmé, že tyto výzvy nebudou o nic menší než ty, kterým čelíme dnes.

Jak obstála covidová pomoc?

Z pohledu zástupců velkých bank, kteří vládní pomoc podnikatelům v období pandemie hodnotili, byly vládní podpůrné programy víceméně úspěšné. Zástupci České spořitelny, Komerční banky, Sberbank či ČSOB přiznali, že to byly právě tyto programy, které vytvořily dostatečně stabilní situaci, ve které mohly banky poskytovat podnikatelům v době epidemické krize nové úvěry.

Současně však zástupci bank upozornili na to, že v době, kdy budou tyto programy ukončeny, klesne i jejich ochota k novému úvěrování podnikatelů. Firmy by si tak měly vytvářet dostatečné rezervy na to, aby byly schopné přežít další etapy tohoto krizového období. Vláda by potom měla myslet i na to, že podnikatelé budou potřebovat také post-covidové podpůrné programy.

Ekonomika

Foto: Pixabay

Nové výzvy

S analýzou nových výzev pro českou ekonomiku vystoupil bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Ten upozornil především na rostoucí ceny energií a nedostatek jejich zdrojů. Současné ceny energií podle něj ještě nedosáhly na svá maxima (vodítkem mohou být ceny z roku 2008, které ty současné ještě nedorovnaly).

Podle Singera se jedná především o geopolitický problém, který samozřejmě přesahuje Českou republiku. Zmínil např. to, že Evropská unie označila zemní plyn v rámci snah o snižování emisí za čistý zdroj, současně ale Nizozemsko, které disponuje jeho velkými zásobami, nechce plyn těžit. V konečném důsledku je tak Evropa stále závislá na ruském zemním plynu.

Zdroj informací: Po covidu firmy nejvíce ohrožují ceny energií a Green Deal, ČTK

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.