Finsko kvůli migrantům uzavře čtyři ruské hraniční přechody

Finsko

Finsko reaguje na náhlý nárůst žadatelů o azyl překračujících ruskou hranici. Severská země plánuje půlnoční uzavření čtyř hraničních přechodů. Tento krok vyvolal diskuzi o bezpečnosti a diplomatickém napětí mezi Finskem a Ruskem.

Finsko uzavírá hraniční přechody

Finsko plánuje od soboty uzavřít čtyři ze svých devíti hraničních přechodů s Ruskem. Toto rozhodnutí příchází v důsledku náhlého nárůstu počtu žadatelů o azyl překračujících jejich východní hranici.

Hraniční přechody ve Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala na jihovýchodě Finska jsou obvykle nejrušnějšími místy cestování mezi oběma zeměmi. Od soboty budou moci migranti přicházející přes Rusko odevzdávat své žádosti pouze na dvou severních hraničních přechodech, Salla a Vartius.

Migranti přicházejí z Ruska

„Naším cílem je pomocí zábranných zařízení pouze zabránit vstupu,“ řekl novinářům vedoucí oddělení mezinárodních záležitostí pohraniční stráže Matti Pitkaniitty. Zároveň dodal, že finská opatření jsou reakcí na změny v ruské hraniční politice.

Podle úředníků vstoupilo jen v pátek dopoledne z Ruska do Finska téměř 100 migrantů. Za celý týden však dorazilo do Finska přibližně 300 migrantů, většinou ze Sýrie, Iráku, Jemenu a Somálska. Finská vláda obvinila Rusko z úmyslného navádění lidí na hranice, což Moskva popřela.

Diplomatické napětí

Finsko, jakožto člen Evropské unie, letos Moskvu rozzlobilo, když po desetiletích neangažovanosti vstoupilo do vojenské aliance NATO po ruské invazi na Ukrajinu. Finsko má totiž s Ruskem společnou hranici dlouhou 1 340 km, která zároveň slouží jako vnější hranice EU.

Finský prezident ve středu uvedl, že tento nárůst je zřejmě ruskou pomstou za spolupráci Helsinek se Spojenými státy, což Kreml rovněž odmítl. Finská ombudsmanka pro nediskriminaci však ve čtvrtek uvedla, že Helsinky mají podle mezinárodních smluv a práva EU stále povinnost umožnit žadatelům o azyl požádat o ochranu.

Zdroje info: X, https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-11-16/finland-to-close-russian-border-crossings-citing-security-threat, https://www.france24.com/en/live-news/20231116-finland-to-close-border-crossings-with-russia-over-migrant-influx

Náhledové foto: Pixabay