Předčasný důchod

Finanční sonda do života důchodce: Na život moc nezbývá

V poslední době se premiér a někteří ostatní povolaní lidé plácali po ramenou, jak přilepšili důchodcům 5 000 korunami. Krásné gesto, nicméně z hlediska dlouhodobého konceptu jen plácnutí do vody a relativní dodržení toho, co penzistům vláda slíbila. Že by si důchodci zrovna mohli vyskakovat, se moc říct nedá. Naším modelovým případem se stane fiktivní žena důchodkyně, která žije v bytovce se svým pejskem a jejíž důchod činí 12 500 korun.

Pravidelné výdaje rozhodně nejsou nízké

Důchodci určitě nepatří mezi lidi, kteří by byli zvyklí utrácet horentní sumy. Naopak, většinou se snaží ušetřit. Pojďme se tedy podívat na měsíční výdaje.

 • 2500 korun do fondu oprav, bytovému družstvu a za vodu,
 • 1200 korun za spotřebu elektřiny,
 • 1400 korun za spotřebu plynu,
 • 190 poplatky za rozhlas a televizi,
 • 600 korun za telefon,
 • 330 korun za využívání internetu,
 • 500 korun benzín,
 • 1000 korun penzijní připojištění.

Celkové měsíční výdaje tedy činí 7720 korun.

Také roční výdaje nejsou zanedbatelné

Jen pro orientaci uvedeme také výdaje roční. Jsou jimi:

 • 750 korun za pojištění bytu,
 • 3400 za povinné ručení,
 • 700 za vyvážení odpadu,
 • 200 poplatek za psa,
 • 300 korun očkování psa.

Celkem jde tedy o 5350 korun. Měsíčně tedy 445 korun.

A kde jsou potraviny či další výdaje?

Když si spočítáme, že tedy důchodkyně měsíčně musí utratit zhruba 8 200 korun, zbudou jí 4300 korun. Naprosto jednoduché kupecké počty. Z těchto zbylých finančních prostředků by měla hradit:

 • potraviny,
 • krmení a potřeby pro psa,
 • léky,
 • drogerii,
 • oděvy,
 • potřeby na zahradu,
 • opravy spotřebičů
 • a mnohé další záležitosti.

Zdá se vám to dost? Nám rozhodně nikoliv. Počítat je třeba i s tím, že má paní spoustu vnoučat, kterým chce přilepšit.

Paní si nezaslouží víc?

Podle všeho zřejmě ne. Po převratu pracovala jako OSVČ, poctivě odváděla veškeré platby. Denně podnikání věnovala i 12 až 14 hodin. Nyní zjišťuje, že důchodci pracující 8 hodin denně mají i o 2000 korun vyšší důchod.

Této paní se to zdá nespravedlivé? Zdání to bohužel není. Na nějaké kino, divadlo a další záležitosti teď můžeme zapomenout všichni, většina z nás ale hlavně skrze vládní zařízení, tady je situace zřejmě poněkud jiná. Kde se stala chyba?

Peníze v důchodu: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

33 komentářů

 1. Franta Odpovědět

  Radku, no s některýma položkama se dá polemizovat. Samozřejmě je 12500 pro jednoho na měsíc dost málo. Ale ta fiktivní paní nemá nárok na žádnou sociální dávku? A ještě jsem se pousmál nad fabulací o celoživotní práci nako OSVČ. Spočítejte si léta od převratu, Radku.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Samozřejmě, upravil jsem, děkuji moc, moje chyba. Jasně, mnohé položky mohou být diskutabilní. Vycházel jsem ovšem z jistého reálného základu.

   1. Jaroslava Odpovědět

    Jsem sama důchodkyně. Pořekadlo žít ve dvou se lépe táhne. 14000 nebo 28000 je velký rozdíl bez komentáře

   2. ViR Odpovědět

    „Reálný základ“ možná nějaký byl, nicméně výše a struktura nákladů na energie a telekomunikační služby je indikátorem toho, že „paní“ poněkud plýtvá. Já platím za bydlení (včetně fondu oprav, tepla, teplé a studené vody a odvozu odpadů) cca 2800 Kč/měs, pravda v SVJ, ale když jsme byli ještě družsvo, bylo to obdobné (byt 2+KK/L). Elektřina mne stojí cca 340 Kč/měs. Plyn (jen na vaření) po změně ze zemního na PB cca 100 Kč/měs. měsíčně (1100 Kč ročně). Vařím si 2 teplá jídla denně. Internet mne, pravda, stojí 380 Kč/měs. Internetová pevná linka cca 220 Kč/měs. (volám v průměru 6 placených hodin za měsíc), mobil včetně dat také asi 220 Kč/měs. Rádio nemám, streamované po internetu je zdarma, ale raději mám ticho. TV poplatek 135 Kč. „Penzijko“ mám 1000 Kč. Připočtu-li ten benzín (500 Kč) Jsem měsíčně na nákladech o cca 2000 Kč níže, než důchodkyně v příkladu. Jinak, já jsem též OSVČ, a dobře vím, že to, že „poctivě odvádím veškeré platby“ (tedy ty povinné, že) neznamená, že je to dost (respektive do data nároku
    dost dlouho) pro slušný důchod :-). A je úplně jedno, jestli někdo pracuje 12 hodin denně a „poctivě“, nebo třeba jen 3 hodiny „tak napůl“ a ještě občas. Ve finále záleží na tom, kolik za něj bylo odvedeno a jak dlouho byl důchodově pojištěn, což je mnohdy významnější, než výše odvodů a lidé (zejména ženy) to dost podceňují.

   3. Já01 Odpovědět

    Přinejmenším chybí příspěvek na bydlení.
    Možná, že by se lépe hodil příklad s nájemným bydlením. I s příspěvkem by se asi lépe naříkalo.

   4. vera Odpovědět

    Toto Vaše povídání není konkrétní informace o konkrétní „paní“. Kdy paní požádala o starobní důchod? Kolik roků jí bylo započítáno do celkové doby zaměstnání a pojištění, co dělala a především kolik vydělávala a odváděla na důchodové pojištění před převratem, kolik platila sociálního pojištění jako OSVČ po převratu. A OSVČ byla po celou dobu, nebo občas se nechala registrovat na ÚP? Ta paní tvrdí, že své činnosti věnovala 12 – 14 hodin denně a starobního důchodu má méně, než osoba, která pracovala „pouhých“ 8 hodin denně? Víte, tento nářek zapšklé důchodkyně není hoden odborníka přes finance. Představte si, že v malých prodejnách – Coop, CBA, Hruška, jsou zaměstnány prodavačky, které pracují celé dny – t.j. všední dny, soboty a neděle, jejich mzda je nejnižší zaručená. Také pracují víc než 8 hodin denně a jejich starobní důchod také nebude příliš vysoký. Dnes je vysoká informovanost. Každý člověk má možnost se dozvědět, jak je dobře či špatně důchodově pojištěn. Vydělávám tady na tomto místě málo? Nebudu to dělat. Budu dělat něco jiného. Když budu mluvit o sobě, tak jsem měla dvě současná zaměstnání a k tomu činnost na ŽL.

 2. václav Odpovědět

  Jo je to strašný manřelka má důchod 10938,kč vychovala tři děti vyučená prodavačka s nástavbou aby mohla dělat vedoucí prodejen posledních pět let musela povolání opustit a jít do fabriky aby měla alespoň nějaký důchod řeknu vám je to svinstvo takle se chovat a sami víte jaké výdělky byli v obchodech a kolik se odpracovalo hodin navíc ta zodpovědnost ?????

   1. R. Konečný Odpovědět

    Začátek 90 let. p. Klaus přechod na tržní ceny, 2008 p. Kalusek zvýšení DPH, p. Singr 3,5 roku oslabení naši Kč.
    To může děůat těch 25 %.

  1. stanik Odpovědět

   Jsem také důchodce. Dělnické povolání s večerní spš. Souhlasím s tím, že politika je svinstvo a to jak ta husákovská tak ta pohusákovská. Osobně nebrečím a nnaříkám. Za Novotného a Husáka jsem si nemohl pořídit to co nyní v 21.století. Souhlasím i s tím, že finanční zajištění v důchodu by si měl člověk hlídat minimálně těch deset až patnáct let před nástupem. Pokud někomu vyhovuje minimální plat nebo flákárna na UP je to jeho věc. Po roce 1990 dostali příležitostfinančního růstu i vyučenci v oborech čalouník,švec,tkadlec, malíř pokojů natěrač, a podobné profese jež za Husáka byly určeny pro žáky pomocných škol a učilišt. Za Husáka jsemměl plat cca 3000 kč, po roce 1990 12000-15000 kč. Byl mi z toho vypočítaný důchod 13000 kč. Po roce 1990 jsem zažil to co v socialismu nikdy, měnit zaměstnavatele a zaměstnání. jsem rodiči vychován,pracovat a vydělávat a nesnížit se k tomu být sockou na chvostu společnosti. Bydlím ve svém, a zatím se nebráním pomoci když jsem požádán. Potomci jsou zajištěni a žijí si svůj život. My s babičkou také a těšíme se vždy na setkání s vnoučaty a dětmi u nás. O pázdninách to tu někdy vypadá jak na dětském táboře zálesáků – život je krásný v každém věku .

  2. Já01 Odpovědět

   Jak, prosím pěkně? Obávám se, že nevíte, že jen slepě opakujete žvást, který si kdysi kdosi vymyslel.

   1. Petr Odpovědět

    Tak nějak to bude. To jsou typy lidí, kteří se na internetu nebo v hospodě u piva dozvěděly že Klaus vybral z důch.fondu 330 miliard, a už je nikdy nikdo nepřesvědčí, že je to blbost.

 3. Bohuslav Odpovědět

  o proti budoucím důchodcům za 15 – 20 let se tato paní má ještě dobře. Paní ministryně Maláčová navrhuje základní důchod 10 000. Problém je v tom, že žádná reforma nepřinese do důchodového systému více peněz. Důchodců bude přibývat a aktivně pracujících ubývat.

 4. Petr Odpovědět

  Autor musí být tedy velký finanční expert. Měl by se dát raději na psaní pohádek. Důchodkyně má malý důchod a platí si 1000kč na penz.připojištění? 600kč na mobil? 1200kč za elektřinu nazaplatím ani já se svou 4-člennou rodinou. A důchod se počítá z toho kolik a jak dlouho jste platil soc. pojištění,nikoho nezajímá jestli jste pracoval denně 8 nebo 20 hodin.

  1. David Odpovědět

   to penzijní připojištění budiž ale 600 kc mobil i 1200 kč elektrika je normální cena, to je v tom případě chudák vaše rodina, protože musí sedět doma po tmě.

   1. Petr Odpovědět

    Za 600 je neomezený paušál, takže podle Vás je normální, že si ho senior s takhle malým důchodem platí? Mám byt 4+1, 3 televize, 3 počítače, 2 puberťáky, kteří u nich sedí imrvére, velkou vinotéku a faktura za list.2019-list.2020 je 13372kč. Ty žvásty o sedění potmě si laskavě příště odpusťte. Tchán bydlí sám v RD, platí 600 a ještě mu vrací.

  1. David Odpovědět

   Jo?? při průměrné ceně v ČR 6,42Kč/m3? To máte nějakou sovětskou kalkulačku mě to vychází na 217 m3

 5. Sam - Moravský nezávislý komentátor Odpovědět

  Důchodkyně si drží psa? Na co ho má? Aby s ním chodila každej den vysrat jedno hovno, který po něm asi ani neuklidí. A proč si důchodkyně platí penzijní připojištění ? Asi je tak lakomá, že chce využít ten státní příspěvek a myslí si, že tady bude do 100 let. Taky nevím komu furt telefonuje, asi opruzuje mladý nebo co. Kdyby měla předplacenou kartu tak jako já, má tam 20 korun za hovor a pak už celej den telefonuje bez poplatku, takže když si jednou nebo 2 x za tejden zavolá, můžensi s jinejma důchodkyněma vykecávat celej den , tak je to 300 korun i s SMS . Koho těma telefonátam opruzuje. Jinakj má internet, takže může skajpovat.
  No a kdfyž má i auto, tak je na tom sakra dobře.

 6. František Odpovědět

  2 600 Kč pro jednoho člověka za elektřinu a plyn je totální pitomost. 1 800 Kč nám stačí na elektřinu v celém domě, a to máme kromě topení veškeré myslitelné el. spotřebiče (samozřejmě moderní, s nízkou spotřebou) – a k tomu ještě kutím v dílně. Plyn nemáme.

 7. jirka Odpovědět

  Stačí když vidíš v jakémkoliv obchoďáku důchodce zvlášť když jsou „akce“!! Bába v ruce leták a ukazuje na zboží a dědek běhá a nakládá do koše! Ti jsou jak nepříčetní, že ti najede na paty a ani se neomluví je běžný. Jejich brečení že nemají peníze je k smíchu!!

 8. Jaroslava Odpovědět

  samotný důchodce si nemúže vyskakovat jak zní pořekadlo ve 2 se lépe táhne platit byt z14000 a nebo 28000 je rozdíl

 9. Já01 Odpovědět

  Pročpak není v příjmech započítán příspěvek na bydlení – cca 550 Kč (v Praze).

  Nedávno jsme zhodnotili naše účetnictví: průměrné náklady na běžný život (jak jsou vyjmenovány v „A kde jsou potraviny …..“ /bez psa/) pro dva dobře žijící penzisty činí šest až šestapůl tisíce měsíčně. Bez pojistného na auto.

  PS: Kampak babina asi jezdí skoro 300 km měsíčně (v zimě jako v létě).

  1. Barzoj Odpovědět

   Třeba jezdí k doktorovi. Sehnat zubaře, gyndaře, očaře je mimo Prahu a některá velká města setsakra problém!!! Vozil jsem vnuka k zubaři 30 km daleko, to je 60 km ! Myslíte, že to někoho zajímá? A dneska použití MHD, či jiné veřejné dopravy je dost velké riziko. Ale mám štěstí, že ve svém věku, svou profesi ještě mohu vykonávat. Lituji jiné starobní důchodce, kteří mají zdravotní problémy a podprůměrný důchod.

 10. Miroslav Šobr Odpovědět

  Paní platila jako OSVČ to co jí povolil zákon. Když byly tak chytrá, proč si z těch peněz co
  zatajila za těch až 20 hodin denně práce něco nenašetřila? Ať si spočítá kolik je třeba odvádět
  na důchod ve výši 20 000 Kč. Paní pláče pozdě a na cizím hrobě.

 11. Ivana Odpovědět

  Jsem rovněž „důchodně“. Vychovala jsem tři děti a můj důchod činí 9.830,- Kč. Je pravda, že jsem šla do důchodu předčasně (zdravotní důvody). Nechci polemizovat o výši důchodu, ale žijeme na vesnici, mobil-nutnost, neexistují telefonní budky a dnes se i k lékaři musíte objednat telefonicky. Že má paní pejska, samota je tíživá, a že má spotřebu na benzín? Bydlím na vsi a do nejbližšího města to máme 25 km, bez auta se prostě neobejdeme. A zálohu na elektřinu platím měsíčně 1700,-. Doufám, že Ti, kteří kritizují „rozhazovačnost“ paní uvedené v článku, si své poctivě ušetřené peníze rovněž ukládají do důchodového spoření, aby si nemuseli po létech (až budou sami v důchodu) číst podobné komentáře. Názor některých mladších lidí na důchodce je až zarážející. Přeci již to , „že pobíhají po obchodě aby nakoupili ve slevách“ je důkazem výše důchodu. I starý člověk má právo jíst, pít, svítit si, mít střechu nad hlavou, pěstovat nějaké koníčky i dojít si za kulturou. Spravedlnost je v tom, že každý jednou dosáhne důchodového věku a měl by na to myslet včas.

  1. Petr Odpovědět

   Kritizovat rozhazovačnost paní uvedené v článku nelze, neb je to fiktivní postava. To,že má senior psa, mobil nebo auto je zcela běžná věc. Ale to, že i když nemá pomalu na jídlo, tak platí 600 za mobil a 1000 na penzijko, to je mystifikace. Tou el. i topíte? Nakupování ve slevách není důkazem nízkého důchodu, protože takto nakupují i lidé, kteří nemají zdaleka hluboko do kapsy.
   Stává se to takovým českým národním sportem. A že by měli lidé na důchod myslet včas, to je svatá pravda. Myslet si, že s českou výší důchodu si budu někde v nájemním bytě žít jako prasátko v žitě je hodně naivní.

 12. Alena Odpovědět

  Mám důchod 11400,platím inkaso 2700,500 elektřina,120 plyn 450 telefon,1000 důchodové a 4800 hypotéku,to důchodové mám na předčasné splacení hypotéky.Neberu žádné sociální dávky,protě musím dělat i kdybych nechtěla…

 13. matýsek Odpovědět

  Dobrý den.Jsem také důchodce,ale ja to vidím,tady všichni jenom brečí, a brečí,Proč nemysleli na to až budou v důchodu,-Bydlím v paneláku,platím všechny poplatky a jeěšte mi zbyde, Ať ty báby nechodí do obchodů a nekupují si kartóny cigaret, 5-6 časopisu/Blesk,AHa a další kraviny,pejska mít nemusí,auto mít nemusí ať jedou MHD,nebo vlak,autobusem,a pokud se můžete hýbat,jdete do práce na brigádu ,typický český člověk -důchodce rebelant a nespokojenec,pořád má málo měli jste si šetřít na stáří mne se to vypaltilo,šetřil jsem a teď si užívam a nebrečím, s pěnězma vycházím a jsem spokojený. OPAKUJI jsem také důchodce…,tak nebrečte nejste ubožáci skromnost především to Vás bude ctít ..

 14. Mašinka Odpovědět

  Inu, začínat profesní život tím, že sice moc nevydělám, ale zase se nepředřu, není ten nejšťastnější přístup. Pak se mnozí diví. Takže pracovat a snažit se jít vzhůru je nejlepší cesta. Celý život jsem pracoval v dělnických povoláních, přetáhl jsem důchod a ejhle, ve čtyřiasedmdesáti mám důchod téměř osmnáct tisíc. Makat, to je způsob, jak mít slušný důchod. Ale to vyžaduje přikládat kosti, no a to se každému nechce ………

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *