Finanční aplikace

Finanční aplikace: Jak s nimi bezpečně zacházet?

Se stále větší populárností bezhotovostních plateb, stoupá i obliba nejrůznějších mobilních aplikací. Spravovaní financí z mobilu nebo tabletu je víc než pohodlné a i jejich zabezpečení bývá na dobré úrovni.  Jak ale používat tyto aplikace na finance zcela bez obav a bez rizika?

Kde se na do aplikace přihlašujete?

Ještě než si do mobilu nebo tabletu nainstalujete některou z finančních aplikací, ověřte si, že má daná banka licenci u České národní banky. Pokud ano, máte jistotu, že služba je prověřena.  Poté si dávejte pozor, především u internetového bankovnictví, na to, kde se přihlašujete k internetu.  Existuje totiž spoustu Wifi připojení, které jsou bez hesla a každý se k nim může přihlásit, např. v kavárnách, vlacích nebo autobusech.  Takové přihlášení je vhodné ke čtení zpráv nebo vyřizování mailů, ale pro vyřizování finančních záležitostí využívejte raději neveřejné sítě Wifi, aby nedošlo k využití či odesílání vašich dat.

Jednoduché heslo

Často se opakující a základní chybou je jednoduché heslo do internetového bankovnictví. Dobrý je použít správce hesel např. typu 1Password, který má jedno silné heslo a k tomu přidat ještě odemykání obrazovky na PIN nebo odemykání otiskem prstu.  Své přístupové údaje samozřejmě nikomu nedávejte ani nikde neuvádějte nebo nesdílejte pomocí sms, messengeru, chatu apod.

Pozor na podvodníky

Při čtení zpráv na mobilu platí pravidlo, nejdříve prověřit, zda na nich není něco podezřelého a pak až reagovat. Peněžní transakce nikdy nevyřizujte ve spěchu. Podvodníci dobře vědí, co dělají a jsou schopni vám skrze kamaráda z Facebook poslat žádost k zaslání platby nebo vám přijde e- mail, který se tváří jako e-mail z banky. Vždy se zaměřte na adresu odkud e-mail či zpráva přišli a také pozorujte gramatické chyby nebo jiné nápadnosti, které vám příliš nesedí.  Na jakékoliv podezřelé chování a reakce, vždy informujte svou banku a svého přítele, zda takovou zprávu opravdu poslal on.

Peníze jsou důležité. Skoro jako zdraví. Proto vám v této oblasti zkusím poradit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *