FED připravuje digitální dolar

02_digital

Zdá se, že Fed to s digitálním americkým dolarem myslí vážně. To, o čem se již nějakou dobu šeptá, získává nyní konkrétnější obrysy. Rada guvernérů Federálního rezervního systému (FED) předložila argumenty pro bezpečnou digitální měnu podporovanou centrálními bankami, která by mohla vytvořit efektivnější platební systém a rozšířit finanční služby na Američany, kteří tradiční bankovní služby z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou využívat.

Digitální dolar

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell nedávno oznámil, že americká centrální banka letos v létě vydá studii, v níž představí analýzu přínosů a rizik spojených s potenciálním zavedením digitálního amerického dolaru.

Základní úvaha je založena na tom, že rychlost, s jakou se spotřebitelé a podniky dostanou k finančním prostředkům po provedení platby, se dnes může výrazně lišit. Pokroky v technologiích jako je např. využití distribuovaných účetních knih (digital ledgers, jedná se o jistou variantu na blockchain) mohou mít potenciál zásadně změnit způsob provádění platebních činností.

Úvahy na téma státem kontrolovaných digitálních měn urychlila pandemie koronaviru. Ta totiž zdůraznila význam přístupu k včasným a bezpečným finančním transakcím. Zatímco velká většina plateb státní pomoci se při pandemii rychle přesouvala přes přímé vklady na bankovní účty, trvalo týdny, než byly platby na pomoc distribuovány formou předplacených debetních karet a šeků domácnostem, jejichž informace neměly finanční úřady k dispozici. S digitální měnou by tyto státní platby mohly být distribuovány rychleji, levněji a plynuleji.

01_digital

Foto: Pixabay

Digitální dolar nenínový bitcoin

Ačkoliv kryptoměny jako bitcoin jsou také digitální, uvažovaná nová měna centrální banky by se od současných kryptoměn zásadně lišila. Digitální americký dolar by byl ovládán centrální bankou, a nikoli decentralizovanou počítačovou sítí. Někteří členové rady si naopak do kryptoměn dokonce rýpli s tím, že nově vznikající formy soukromých měn mohou ohrozit finanční systém i ochranu spotřebitelů.

Digitální dolar by byl naopak bezpečnou digitální měnou centrální banky. Stejnou logiku razí kromě americké např. i čínská centrální banka, která připravuje zavedení digitálního jüanu.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.