Coca-cola

Evropská komise začíná vyšetřovat Coca-Colu

Evropská komise zahájila předběžné vyšetřování americké společnosti Coca-Cola Co. Evropská komise v tomto řízení představuje orgán řešící věci spadající do antimonopolní agendy. Co je přesně v tomto případě za problém? Na to se společně podíváme.

Aktéři jsou na slovo skoupí

Evropská komise se však při zveřejnění informace omezila jen na konstatování, že vůči gigantu Coca-Cola zahájila předběžné vyšetřování. Mluvčí EK pro média uvedla, že EK potvrzuje, že zaslala vyšetřované společnosti dotazníky. Nyní předběžné šetření stále běží a EK nechce další skutečnosti komentovat. Na vyjádření došlo i ze strany nápojového výrobce. Americká Coca-Cola potvrdila, že proti ní zahájila EK řízení.

Coca-Cola porušování předpisů odmítá

Coca-Cola tedy médiím sdělila, že obdržela formální žádost o poskytnutí informací, a to ve čtvrtek 20. května 2021. Coca-Cola se vyjádřila, že s Komisí bude plně spolupracovat. Porušování evropských předpisů o hospodářské soutěži však společnost vylučuje.

Skupina EuroCommerce poukazuje na nekalé praktiky

Z vyjádření Komise ani Coca-Coly tedy není jasné patrné, o co konkrétně ve sporu jde, a za co je tedy americká společnost vyšetřovaná. Vodítkem však může být kritika velkých nadnárodních značek v rámci maloobchodu a velkoobchodu, která je vyslovované lobbystickou skupinou EuroCommerce. Ta sdružuje takové řetězce, jako je Carrefour, Ikea, Metro nebo Tesco. Skupina udáví, že prodejní praktiky velkých nadnárodních značek vyvolávají mezi obchodníky obavy. Skupina EuroCommerce již déle poukazuje na to, že sektor obchodních řetězců čelí problémům u takzvaných must-have produktů. Do těch patří svou věhlasností i Coca-Cola. Tito nadnárodní producenti však dle EuroCommerce využívají svou tržní sílu a zavádí jednostranné podmínky, kterými mimo jiné omezují konkurenci.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

4 komentáře

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Už slouho jsem se tak nezasmál; komise zaslala „vyšetřovací dotazníky“??? To bude asi zase blamáž k popukání – po dlouhém „dokazování“ si americká firma posype popel na hlavu, a zaplatí nějaké symbolické promile ze svého měsíčního zisku, a bude po šarádě. Jen ať to ta komise nezvorá, abychom nemuseli v Evropě čelit dalšímu „humanitárnímu bombardování“… :-/

 2. Zdeněk Odpovědět

  Uz konečně někdo v tom Bruselu řekněte těm pitomcum marxistickým,že jsou pitomci a ať táhnou domů a dělat něco užitečného.

  1. jj Odpovědět

   Marxisté by se nesoudili, ale znárodnily by velké podniky. EU tedy bouhužel není marxistická, ale liberálně-byrokratická. Vyšetřování nadnárodních podniků nikdy není od věci, protože je normálnlí, že kašlou na zákony. Neměl bych tedy problém s tím co dělají, ale spíš s tím, jak to dělají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *