Farmářské trhy jsou stále oblíbenější aneb Kvalita vs. cena zboží

trh

Farmářské trhy se těší čím dál větší oblibě. Proč se vypravit pro potraviny právě na farmářský trh? Nebo byste naopak rádi na trhu prodávali vlastní sklizené produkty? Co v takovém případě musíte jako prodejce splňovat?

Základní podmínky aneb kdo může prodávat na trzích

Na trzích může prodávat jen výrobce, farmář, nebo jím určený prodejce, který má k tomu písemné pověření. Pověření prodejce musí předložit pronajímateli na požádání, stejně jako občanský průkaz. Nákup a prodej produktů z velkoobchodu není akceptovatelný a je porušením smlouvy o účasti. Přijetím účasti, tj. možností prodeje na trhu, je účastník vázán k dodržování všech legislativních a hygienických předpisů, jakožto povinné teploty pro skladování a prodej výrobků. Podmínkou je rovněž registrace u Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Lze provést online prostřednictvím formuláře na stránkách inspekce.

Náležitosti ohledně stánku a poplatku

Pokud byste chtěli prodávat na farmářském trhu, tak musíte mít vlastní prodejní stánek. Každý prodejce si tak přiváží svůj stánek, který na místě montuje a po skončení demontuje. Samozřejmostí je dbát na čistotu, estetiku a doporučuje se volit přírodní materiály a vyvarovat se křiklavých barev.

Výše poplatku se odvíjí od konkrétního místa neboli města, rovněž dle velikosti a druhu nabízeného sortimentu. Rozhoduje i to, zda potřebujete elektřinu a další nezbytné náležitosti. Charitativní projekty jsou osvobozené od poplatku.

Podmínky pro prodejce na farmářských trzích

Kromě bezpečnosti a jakosti prodávaných potravin, je třeba dodržet další zásady. Nebalené výrobky musí být chráněny před prachem, dotykem se zemí i kontaktem s kupujícím. Plochy stánku musí být omyvatelné. Produkty, které vyžadují chlazení, musí být uchovávány v chladicím zařízení. Při prodeji nebalených výrobků je nutné mít zajištěn dostatek pitné vody na omytí rukou, ploch, které přicházejí do kontaktu s potravinami.

Kvalita vs. cena prodávaných výrobků

Farmářské trhy se zaměřují především na kvalitu a čerstvost prodávaného zboží. Většina ovoce a zeleniny, jakožto i dalšího prodávaného zboží jdou prakticky po sklizni či z výroby rovnou na trh. Výrobky jsou kontrolovány, aby se na trh nedostaly špatné, zkažené, závadné produkty. Příznivci trhů oceňují kvalitu a chuť, která je zcela odlišná a nesrovnatelná s výrobky v supermarketu. To je ostatně hlavní důvod, proč lidé nakupují na trzích. A dokonce mnohdy i některé zboží prodávané na trzích může cenově konkurovat tomu v supermarketu, zejména to sezonní.

Zdroj: https://www.farmarsketrziste.cz/pro-zajemce-o-ucast https://www.podnikatel.cz/clanky/velky-pruzkum-mezi-poradateli-farmarskych-trhu-co-musite-splnit-jako-prodejce/

Náhledové foto: Pixabay