Estonsko se připravuje na dokončení zabezpečení hranic s Ruskem

Hranice

Estonsko chce do roku 2027 dokončit výstavbu a modernizaci své východní hranice s Ruskem, která je dlouhá více než 330 kilometrů. Cílem je zvýšit bezpečnost a schopnost reagovat na hrozby, včetně těch, které představuje běloruský režim. Jak budou vypadat nové hranice a jaké jsou její náklady?

Pozemní infrastruktura a monitorovací stanice

Podle Janeka Magiho, vedoucího oddělení migrační politiky estonské policie a pohraniční stráže (PPA), bude pozemní infrastruktura na východní hranici Estonska dokončena do konce roku 2025. Zahrnuje to výstavbu plotů, cest, osvětlení a dalších prvků, které usnadní kontrolu a ochranu hranice.

Součástí projektu je také instalace monitorovacího zařízení, které bude schopno zaznamenat pohyb osob, vozidel i dronů na hranici. Magi uvedl, že souběžně s budováním 15 monitorovacích stanic probíhá výstavba monitorovacích systémů pro řeku Narvu. Tato řeka totiž tvoří přirozenou hranici mezi Estonskem a Ruskem.

„Peníze na monitorovací stanice máme, ale stále hledáme možnosti a prostředky na financování monitorovacího zařízení,“ řekl Magi. Dodal, že celkové náklady na dokončení opevnění hranice by mohly dosáhnout 55 milionů eur.

Reakce na hrozbu z Běloruska

Magi také uvedl, že výstavba opevnění byla urychlena kvůli hrozbě ze strany režimu běloruského diktátora Aljaksandra Lukašenka, který již migranty využil k nátlaku na své sousedy.

„Musíme být připraveni na všechny scénáře, včetně toho, že by se Bělorusko pokusilo vytvořit migrační krizi na naší hranici,“ řekl Magi.

Hranice pod technickým dohledem

Estonsko-ruská hranice se táhne v délce 333,7 kilometru, z toho 207,5 kilometru po souši a řekách a 126,2 kilometru podél tří propojených jezer. Má sedm hraničních přechodů a dva železniční přechody.

V Estonsku byl záměr vybudovat na hranici s Ruskem bariéru a modernizovat infrastrukturu oznámen v roce 2018 a práce byly zahájeny v roce 2021.

Zdroje info: X, autor, https://tvpworld.com/74551346/estonian-border-with-russia-to-be-fully-secured-by-2027-official

Náhledové foto: Pixabay