Energošmejdi mění taktiku a útočí i po zdražení

energie

Nepoctiví zprostředkovatelé energií ve své nekalé činnosti nijak neustávají. Naopak, poněkud změnili taktiku. Díky tomu se jim daří na odběratelích plynu a elektřiny poměrně solidně vydělávat. Už to ale nejsou ony miliony, které plynuly z provizí při změně dodavatele energie. ČOI v prvním čtvrtletí letošního roku prověřila spousty společností. Pokuty jsou přesto solidní. Právní moci jich nabylo celkem 5 ve výši 3,42 milionů korun. Dochází-li ke zdražování, lidé často sednou na lep energošmejdů ještě častěji. Proč se tento paradox děje? Může za to taktika podvodníků.

Nevýhodné produkty na spotové produkty

Podvodní zprostředkovatelé nejčastěji sjednávají smlouvy na spotové produkty. Mají plnou moc získanou od klienta již v minulosti a mohou tak učinit. Spotové produkty ale nemají fixní cenu, nicméně řídí se cenou přímo na burze, která je hodně proměnlivá a pochopitelně jde nahoru.   

Zákazník většinou nic neví

Přesně tak, jeho jménem totiž uzavře smlouvu zprostředkovatel. Zákazník to většinou zjistí až v momentu, kdy mu přijde vyúčtování na několikanásobně vyšší částku. Ta může být vyšší klidně i o 10 000 měsíčně, což je neskutečně moc.

Po telefonu chtějí vybrat nejlevnějšího dodavatele

Často si podvodníci vyžádají souhlas přímo po telefonu. Slibují, že dokážou vybrat opravdu levného dodavatele, který se osvědčí a ušetří spousty peněz. Opak je pak pravdou. Okradení jsou často lidé vyššího věku, ze kterých energošmejdi vylákají telefonický souhlas.

Ochrana zákazníka se zvýší

Konkrétně od 1. července. Zprostředkovatel bude nucen získat oprávnění ke své činnost od Energetického regulačního úřadu. To už bezesporu nebude tak jednoduché. V případě nekalých praktik danému zprostředkovateli ERÚ odejme licenci. Mnozí energošmejdi vůbec nereagují na výzvy. Zajímavé je zjištění redakce iDnes.cz. Ta se snažila kontaktovat dvě firmy, a to Platform Energy i Šetříme energie. Nikdo nereagoval na telefon ani email.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/energie-podvod-energosmejdi-zprostredkovatele-plna-moc-coi-eru.A220603_135847_ekoakcie_maz?zdroj=top

https://www.eon.cz/radce/zelena-energie/ceny-energie/kdo-jsou-energosmejdi-a-jak-je-poznat/

https://www.mesec.cz/clanky/schvalovani-zakona-proti-energosmejdum-se-tahne-jak-jim-nenaletet/

Energošmejdi, Energie, Podvody s energií, Plyn, Elektřina

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.