Emirates hrozí Boeingu nepřevzetím letadel

01_boeing

Sotva se na oblohu vrátily letouny typu 737MAX a letecká doprava začíná pociťovat první známky oživení, na Boeing se valí další problém. Jeden z jeho největších zákazníků, letecká společnost Emirates, totiž vyjádřila silnou nespokojenost s postupem prací na dodávce nových letounů řady 777 a hrozí, že pokud Boeing nezjedná nápravu a letouny nebudou splňovat kritéria zadaná v objednávce, společnost je nepřevezme (a samozřejmě ani nezaplatí). Vzhledem k významu Emirates pro Boeing a výši objednávky bude výrobce muset reagovat.

Co je předmětem sporu?

Letecká společnost Emirates má od Boeingu objednáno 126 letounů nové generace řady 777 označované jako 777X. Celková cena této objednávky přesahuje 50 miliard dolarů. Kromě toho má otevřenu i další menší objednávku na 30 letounů 787 Dreamliner.

Emirates Boeingu vyčítá, že vývoj a výroba 777X nabírá zpoždění. Emirates měly tuto novou verzi dálkového letadla začít přebírat již v červenci letošního roku, nyní to ale vypadá až na druhou polovinu roku 2023, či rok 2024. Zpoždění je pravděpodobně způsobeno mimo jiné i tím, že Boeing musel přesměrovat své síly na řešení problémů s typem 737MAX, to ale Emirates jakožto zákazníka samozřejmě nijak zvlášť nezajímá.

02_Boeing

Foto: Pixabay

Vážné varování

Kromě stížnosti na zpožděnou dodávku Emirates také varovaly Boeing v tom smyslu, že očekávají stoprocentní soulad všech parametrů letadel s těmi, které výrobce avizoval v době, kdy společnost letouny objednávala. V opačném případě jsou Emirates připraveny je nepřijmout.

Letecká doprava a tím i byznys výrobců letadel se začíná s postupující vakcinací ve Spojených státech a v Evropě postupně oživovat, byť návrat na předkrizovou úroveň lze očekávat až někdy v letech 2023 či 2024. Jak letecké společnosti, tak výrobci letadel utrpěli těžké ztráty a dělají vše proto, aby své podnikání stabilizovali a mohli myslet na další růst.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/pokud-nove-boeingy-nesplni-slibene-parametry-tak-je-odmitneme-hrozi-aerolinky-emirates-1380787

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.