Čína brojí proti Bitcoinu

01_bitcoin

Čínská vláda by měla zasáhnout proti těžbě kryptoměny Bitcoin a obchodování s ní. Má jít o součást politiky proti finančním rizikům a spekulantům. Záměr oznámil Výbor pro finanční stabilitu a rozvoj, v jehož čele se nachází čínský vicepremiér Liou Che. Co to může pro Bitcoin znamenat?

Záměr oznámen po předchozích zákazech

Toto vyjádření čínské vlády asi není úplně nečekané. Přišlo totiž v době, kdy Čína nedávno zakázala finančním institucím a dalším společnostem poskytovat služby, které jsou spojovány s kryptoměnami. Podle agentury Reuters, která o eskalaci informovala, jde o velký střet mezi kryptoměnami a zásahů proti nim ze strany Číny.

Bitcoin poklesl o 10 %

Tato zpráva nezůstala bez reakce ani na trhu s kryptoměnami. Bitcoin v návaznosti na tuto zprávu ztratil asi 10 % ze své hodnoty. Tuto jednu zprávu však nelze izolovat od ostatního vývoje. Bitcoin nyní ztrácí. Jde o nejoblíbenější a nejobchodovatelnější kryptoměnu světa. Zpráva o zásahu čínské vlády si „vyžádala“ 10% pokles. Týden před tím však Bitcoin ztratil také po předchozích vyjádřeních Číny. Nyní zaostává Bitcoin za svým rekordem z půlky dubna o asi 42 %.

Jak budou zásahy Číny vypadat

Konkrétní vládní návrh, který by bojoval proti těžbě a obchodování s kryptoměnami, by měl být přijat tento rok. Měl by se vztahovat i na burzy s kryptoměnami v Hongkongu. Cílenou protibitcoinovou rétoriku již představila i čínská státní televize CCTV. Ta na svých stránkách varuje před systémovými riziky obchodů s Bitcoinem. Komentář na webových stránkách CCTV říká, že Bitcoin není investičním nástrojem investora pro vyhnutí se rizikům. Naopak jde o spekulativní nástroj. Čínská státní televize také varuje investory, že jde o málo regulované aktivum. Na konkrétní opatření Číny a jejich vliv na Bitcoin však musíme ještě nějakou dobu čekat.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.