Elektronická evidence tržeb

Elektronická evidence tržeb: Jakých změn se dočkáme

Současná vládní koalice v čele s Andrejem Babišem usiluje v současnosti o prosazení elektronické evidence tržeb. Momentálně je sice zákon o elektronické evidenci tržeb navržen, nicméně jeho schválení zatím tak jisté není. Proti jsou především pravicoví politici. Jejich argumenty proti spočívá vtom, že jsou do značné míry znevýhodňováni drobní živnostníci. Pokud nevíte, co je vlastně elektronická evidence tržeb a jaké jsou souvislosti spojené s tímto zákonem, jste na správné adrese. Poradíme vám, jak se věci mají.

Jak by to mělo fungovat?

Princip elektronické evidence tržeb je poměrně triviální. Každá z tržeb bude ihned po inkasování podnikatelem online odeslána díky internetu přímo v datovém úložišti, které bude patřit Finanční správě České republiky. Na účtence tedy bude zcela unikátní kód, který obdrží podnikatel od Finanční správy. Evidovat se budou veškeré platby, a to jak v hotovosti, tak i kartou či stravenkami. Finanční správa chce tímto krokem zamezit podvodnému jednání ze strany podnikatelů. Ti dosud mnohdy krátí tržby a daně.

A zákazníci?

Pokud půjdete do restaurace, pravděpodobně si vůbec ničeho nevšimnete. Rozdíl bude spočívat pouze v onom jedinečném kódu, který na ní bude. Zákazníkovi to může být v podstatě úplně jedno. Platba se nijak neprotáhne, takže komfort bude stále stejný. Jako zákazník nebude člověk povinen účtenku přebírat. Nic se tedy nemění.

Podnikatel a jeho role

Větších změn bude dosaženo ve vztahu k podnikateli. Ten si bude muset pořídit konkrétní pomůcku, jejímž prostřednictvím se spojí s Finanční správou. Údajně by mělo jít pouze o tablet či chytrý mobilní telefon, jehož součástí bude miniaturní tiskárna. Náklady by tak měly být na minimu. Ministerstvo zároveň slíbilo podnikatelům snížení DPH, a to několika konkrétních oblastech.

Sdílet

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *