Ekonomické nůžky mezi bohatými a chudými se dále rozevírají

BAnka

Míra ekonomické nerovnosti a velikost rozdílů mezi zdroji bohatých a chudých jsou obecně velmi podrobně sledované parametry, neboť často dobře korelují s nejrůznějšími globálními problémy. Nejde přitom o touhu vytvářet stoprocentně rovnostářskou společnost v smyslu socialistických teorií, ale o to, aby nedocházelo k „vysávání“ peněz z ekonomiky ve prospěch malé skupiny těch nejbohatších. A právě k tomu dnes dochází.

Pandemie a bohatí i chudí

Již dva roky trvající pandemie koronaviru charakterizovaná cyklicky se opakujících uzávěr a omezení či zhroucení cestovního ruchu způsobila lidem po celém světě velké ekonomické ztráty. Podle britské nevládní organizace Oxfam zchudlo na 99 procent lidí. Co je ještě důležitější, na 160 milionů lidí nově spadlo pod hranici chudoby. Ti se tak přidali k těm, kteří si již předtím museli vystačit na živobytí s částkou nižší, než je 5,5 dolaru, tj. asi 120 korun.

O to více ale na pandemii profitovali ti nejbohatší. Deset nejbohatších lidí světa, mezi něž patří třeba Elon Musk, Jeff Bezos nebo Bill Gates, zvětšila své jmění ze 700 miliard dolarů na 1,5 bilionu, tj. jej více než zdvojnásobila. Kromě toho se během pandemie objevuje nový miliardář téměř každý den. Současně pak v přímém důsledku chudoby někdo na světě každé čtyři vteřiny umírá.

Elon

Foto: Pixabay

Je to v pořádku?

Takovýto nepoměr je podle Oxfamu znakem toho, že v globálním ekonomickém systému je „něco špatně nastaveno“. Takovýto přesun kapitálu směrem k úzké skupině nejbohatších lidí a prohlubování chudoby chudých je problematické podle mnoha ekonomů. Povede totiž k tomu, že zaostalé státy budou zaostávat stále více v oblasti vzdělávání, zdravotnictví apod. To vše bude mít potom důsledky i pro státy bohaté. Ekonomové proto volají po řešení na úrovni světových lídrů.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/nejbohatsi-behem-pandemie-zbohatli-chudych-pribylo-40384203

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.