Ekonomická sebevražda Ruska: Reálný je i bankrot

Rubly

Rusko se řadí mezi země, které za sebou mají již spousty různých sankcí. Těm tento velký stát dokázal v historii relativně solidně čelit. Současná krize je ale poněkud odlišná. Sankcí je obří množství a Rusko je doslova paralyzováno. Soukromý i státní sektor jsou pod obřím tlakem a postupně se blíží kolaps. Podobat by se mohl tomu, který tady byl v roce 1998.

Budování finanční pevnosti by nemuselo pomoct

Když Rusko v roce 2014 obsadilo Krym, byly na něj uvalené poměrně silné sankce. Tato země byla ale omezena pouze zčásti. Je třeba podotknout, že úplné zákazy se týkaly pouze oblastí, jež Rusko okupovalo na Ukrajině. Vstup na kapitálový trh byl z hlediska Rusja omezen, ale nikoli znemožněn. Samotný zákaz západních potravin, který byl mylně považován za sankci, přišel od prezidenta Putina. Jaký byl tedy důsledek slabých sankcí. Rusko začalo budovat jakousi finanční pevnost, jež by ho měla v budoucnu ochránit. Omezena tak měla být jeho závislost na finančních trzích. Rusko začalo obchodovat v eurech a vytvořilo si solidní finanční polštář. Našetřilo si 640 miliard dolarů a rezervy by jim měly vystačit i při sankcích za standardních událostí i několik let.

Odstřižení od devizových rezerv ale přišlo 

A to v plné parádě. Rusové to ale tak nějak nepovažovali za reálné. Zkrátka si nemysleli, že jim na rezervy někdo sáhne. Spousta rezerv má zápis v zahraničních elektronických databázích. I proto se Rusové domnívali, že jsou rezervy nedotknutelné. Odstřižení je mocnou zbraní a Ruko nemá jak chránit svou měnu. Rubl tak míří směrem dolů a pád může být zastaven jenom dočasně skrze prudké navýšení úrokových sazeb na 20 %. Rusko tedy nemá čím platit za dovozy. Suroviny vyveze, nicméně dovoz zboží je nereálný.

Jedinými zdroji jsou plyn a ropa

Také tady se ale Rusko začíná zadrhávat. Podle nejnovějších informací se Evropská unie chce zbavit dvou třetin ruského plynu. S ropou to bude nejspíše podobné. Aktuálně se ruská ropa prodává velmi hluboko pod cenou. Do Asie ji Rusko nevyveze, jelikož na to neexistují přepravní kapacity. Jinak také mohou být odstřiženy banky, jimiž ještě stále peníze do Ruska proudí.

Tragédie podobná té z roku 1998

Od počátku invaze rubl na dolar neskutečně ztrácí. Konkrétně se jedná zhruba o 33 %. Padání měny je rychlejší než v roce 2008. Finanční problémy Ruska nejsou až tak hluboké jako v roce 1998, nicméně situace se může rapidně změnit. Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila by mohl být propad HDP při mírnějším ukrajinském scénáři v uvozovkách pouze nějakých 5,3 %. I tak ale Rusko nebylo v minulosti schopno platit své závazky. Jen připomeňme, že v roce 1998 spadla ruská ekonomika a došlo k bankrotu. Je velmi pravděpodobné v případě nejčernějšího scénáře, že si všichni budou chtít vybrat své úspory a systém zkolabuje.

Poměr války a sankcí

Hodně důležité bude také to, jestli se ekonomické sankce budou promítat rychleji, než bude ubíhat válka. Nejhorší bude zřejmě obava obyvatel z toho, co bude. Nejhorší by bylo skupování zboží a výběr úspor lidí.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/svet/putin-ekonomicka-sebevrazda-rusko-ukrajina-ekonom-inozemcev-nespokojenost.A220306_171926_ln_zahranici_lros
https://faei.cz/rusko-stoji-valka-25-miliard-denne-spocital-profesor-valecnych-studii/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-plynu-z-ruska-dovezeme-o-dve-tretiny-mene-planuje-eu-192470 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.