Průměrná mzda vzrostla. Anebo ne?

Peníze

Česká republika spolu s celým světem prochází nesmírně turbulentním obdobím, ve kterém jednu bezprecedentní etapu okamžitě střídá druhá. Na mysli máme samozřejmě celosvětovou pandemie onemocnění covid-19, která nyní po dvou letech ustupuje do pozadí kvůli nové evropské válce. Jak virus, tak ruská agrese na Ukrajině tvrdě dopadali, resp. dopadají, i na světovou ekonomiku a jejím prostřednictvím i na tu naší. Jak se v tomto kontextu vyvíjí průměrná mzda v České republice?

Průměrná mzda poprvé přesáhla 40 tisíc

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 vzrostla průměrná mzda v České republice meziročně o 4 procenta a činila 40 135 Kč. Poprvé se tak tento údaj přehoupl přes magických 40 tisíc. Pokud by ale chtěl někdo slavit, možná by se neměl ukvapovat.

Předně je třeba si jako obvykle uvědomit, že průměrná mzda má jen omezenou vypovídací hodnotu. Medián, tj. o mnoho zajímavější údaj, vzrostl v meziročním srovnání o 4,9 procenta a nyní činí 34 360 korun.

Výplata

Foto: Pixabay

Vliv inflace

Zahrneme-li do statistiky růst spotřebitelských cen, zjistíme, že průměrná mzda ve skutečnosti o 2 procenta klesla. Inflace je v tomto případě natolik zásadním parametrem, že zdánlivý růst překlopí v reálný pokles.

Abychom ale byli spravedliví, za celý rok 2021 se průměrná mzda zvýšila o 6,1 procenta na 37 839 korun, což znamená i po započtení inflace růst o 2,2 procenta. Je ale zřejmé, že růst cen je opravdu masivní a s raketovým nárůstem cen pohonných hmot v důsledku ruské invaze lze očekávat, že ještě zdaleka nekončí.

Je zcela na místě předpokládat, že reálné mzdy nám teď budou nějakou chvíli spíše stagnovat.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/prumerna-mzda-v-cr-vzrostla-na-vic-nez-40-tisic-vzhledem-k-inflaci-se-ale-nejedna-o-narust-1388240

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.