Efektivní tipy na úsporu v domácnosti

Mnohé rodiny aktuálně počítají každou korunu a snaží se co nejvíce spořit. Není se čemu divit, jelikož budoucnost je ve stínu koronakrize vcelku nejistá a člověk zkrátka neví, co jej čeká. Už jenom stoupající míra nezaměstnanosti je alarmující a očekává se, že se míra nezaměstnanosti bude při horším scénáři pohybovat až kolem 8 %. Najít efektivní alternativy úspory v domácnosti není zrovna jednoduché. My se na některé podíváme v následujících řádcích.

Netopte pánu Bohu do oken

V první řadě se podívejte na zateplení pláště vašeho domu. Jestliže nedisponujete zateplení, rozhodně zkuste poptat u mnohých firem nejen zateplení samotného pláště domu, ale třeba i stropů v případě bungalovů. Překontrolujte si také váš zdroj vytápění. Hlavně staré plynové kotle mají značně neúsporný provoz a spotřeba plynu roste raketovým tempem. To samé často platí také o elektrických přímotopech. V některých domácnostech neustále jede klimatizace. V největších horkách vám často poslouží obyčejná mobilní klimatizace. Ta je relativně levná a interiér skvěle ochladí.  

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Využijte užitkovou vodu

Mnohé domácnosti užitkovou vodu nevyužívají vůbec. Přitom na zalévání a třeba také splachování je optimální. V druhém případě je možné žádat o dotace. Program Dešťovka je stále aktuální a výstavbu retenční nádrže a případně nákup dalšího příslušenství vám může přispět stát.

LED osvětlení jako nezbytnost

Možná se to nezdá, ale i na osvětlení je možné ušetřit nemalé finanční prostředky. Stačí k tomu pouze vyměnit klasickém vláknové žárovky za LEDky. Spotřeba elektřiny se takto může snížit doslova neskutečně. Vždyť klasickou žárovku se spotřebou 60 W lze nahradit LEDkou mající spotřebu kolem 7 W. Vynikající řešení představují také LED pásky a LED panely. Osvětlení tohoto typu je intenzivní a maximálně úsporné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.