Čekají nás horší časy – Tipy jak je přečkat

01_trhy

Již před vypuknutím celosvětové pandemie způsobené novým typem koronaviru, se dálo, že ekonomika zpomaluje a minimálně nás čekají pomalejší růsty HDP. Nyní je však po pandemii jisté, že se s největší pravděpodobností, jako celý svět, ocitneme v záporných číslech, pokud se budeme bavit o meziročním srovnání HDP. To znamená, že naše ekonomika a my s ní zažijeme chudší období. Jak se na něj připravit? To si dnes řekneme.

Zkuste si změnit podmínky vašich úvěrů

Pokud splácíte jeden či dokonce více úvěrů, pak je právě nyní nejvyšší čas zkusit si je alespoň do jisté míry zlevnit? Jak to udělat? Máte-li hypotéky, pokuste se ji refinancovat. Nejvíce se vám tento úkon vyplatí, pokud se vaše fixační doba nachyluje ke konci. Snažte se získat nižší úrok a nižší měsíční splátky. Refinancovat však nemusíte jen hypotéku. Zkuste to i u svých ostatních půjček, těch spotřebitelských. Nejčastější a nejefektivnější cestou je sloučit více půjček do jedné. Je sice možné, že se doba splácení úvěru prodlouží, avšak pravděpodobně se sníží úroková sazby i měsíční splátky. Navíc budou vaše závazky přehlednější – budete mít jen jednoho věřitele a jeden dluh.

Tvořte si rezervy

Pokud však nemusíte splácet horentní sumy a každý měsíc vám již teď něco z výplaty zbude, určitě neváhejte a tvořte si rezervy. vytyčte si cíl – častku, kterou budete chtít každý měsíc odkládat. Nemusí to být ani nikterak vysoká cifra. Klíčové je stanovit reálnou částku a plnit její každoměsíční odkládání. Nejlépe uděláte, když si nastavíte trvalý příkaz a každý měsíc si pošlete částku na jiný účet. Nejlépe ten spořící.

Odložte zbytné nákupy

Je jasné, že pokud nastanou horší časy, musí jít zbytné nákupy stranou. Chystali-li jste se koupit například nový automobil či televizi, raději ještě pár měsíců počkejte, až uvidíte, jaká bude vaše konkrétní finanční situace. Více si kontrolujte, za co peníze utrácíte a mějte tyto výdaje pod kontrolou.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.