business-962355_640

Mladí lidé v České republice se půjček nebojí

Pokud jste mladí a nemáte dostatek finančních prostředků na pořízení vlastní domácnosti, nového automobilu nebo jen letní dovolené u moře s přáteli, podle průzkumů vám nedělá problém půjčit si peníze od bankovní či nebankovní společnosti, rodičů nebo známých. Alespoň tak to vyplývá z nedávného průzkumu agentury STEM/MARK, podle něhož lidé ve věkovém rozmezí od 18 do 22 let splácí klidně i dvě půjčky najednou. Žít na dluh je zkrátka v módě, byť to většinou ani není potřeba.

Mladí lidé si půjčují na bydlení, ale i zbytečnosti

Když opomeneme hypotéku sloužící k zafinancování vlastního bydlení, mladí lidé se v mnoha případech zadlužují kvůli naprostým zbytečnostem. Peníze zapůjčené od banky, nebankovní společnosti, členů rodiny nebo známých využívají k uhrazení nákladů za auta, cestování nebo spotřební elektroniky. Poměrně velké procento mladých občanů naší země využívá půjčené peníze ke splácení dalších závazků, což je ještě mnohem více zarážející. Reálně pak totiž hrozí, že se v horizontu několika let dostanou do dluhové pasti, z níž není úniku.

Z průzkumu dále vyplynulo, že výrazně vyšší počet půjček uzavírají lidé, kteří disponují nízkými příjmy. Ti se tak vystavují vysokému riziku, že v pravidelných měsíčních intervalech nebudou schopni splácet. Na druhou stranu ovšem v současné době nevidí jiné východisko, než-li se finanční společnosti upsat.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Problémům zabrání jedině přehled

Pokud nechcete do skupiny mladých lidí s neúnosnými dluhy patřit i vy, důrazně vám doporučujeme před uzavřením smlouvy přemýšlet, zda-li budete závazky schopni řádně splácet. K tomu určitě dopomůže důkladný přehled o příjmech a výdajích. Neuškodí také zjistit, kolik peněz si dokážete dávat stranou. Když totiž získáte úvěr a následně dojde k neočekávané události, jakou je například rozbití automobilu, mohou vás následné náklady na opravdu naprosto zničit.

Nejlepším řešením je pak samozřejmě si peníze nepůjčovat a vystačit si se svými vlastními příjmy a úsporami, což sice není vždycky snadné, ale zároveň je riziko problémů budoucnosti naprosto minimální.

Zdroj dat: STEM/MARK

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *