České dráhy

Co takhle vagón navíc? V 1. i 2. třídě bývá narváno tradičně

Konečně se dostalo do médií, jak je to s přeplněnými vlaky. Lidé zakoupivší si lístky do první třídy měli zkrátka a jednoduše velkou smůlu. Proč ale, když zaplatili nepoměrně vyšší částku než pasažéři ze třídy druhé, kteří navíc neměli ani místenku? Možná si říkáte, že postát z Prahy do Olomouce není pro mladého člověka nic složitého. Z jakého důvodu by ale tento pasažér, který platí plnou částku za cestovné, měl stát?

Reakce Českých drah přinejmenším podivná

Mluvčí našeho největšího dopravce hovořil o tom, že se tato situace stává i v zahraničí a řeší se prakticky podobně. Tu samou zkušenost máme ostatně i z doby nedávné, kdy jsme jeli spojem ze Staré Paky do Kolína. Ano, i tady bylo narváno a my jsme byli požádáni průvodčí, abychom si sedli do jedničky. Super, řekli jsme si. Ve vlaku nižší kategorie, ale příliš pasažérů zřejmě do VIP zóny lístky nemělo, takže pohoda. České dráhy se tedy fakticky ohánějí cizími dopravci. Mluvčí hovořil i o kompenzaci, o niž lze požádat. Jaká je její výše? Kdy bude vydána? Tyto otázky už úplně vyřčené nebyly. Další informace hovořily o přeplněnosti vlaků v důsledku sníženého jízdného.

Takže za to mohou studenti a důchodci?

Jestli tedy dobře chápu, pak za situace mohou cestující, k nimž se vztahuje ona velká 75% sleva na jízdné… To už je od státního dopravce trochu moc. Ano, snížení ceny jízdného takto markantním způsobem bylo jednoznačně populistickou záležitostí a ničím jiným. Vždyť by určitě stačila o 40 či 50% sleva. Vymlouvat se na tento fakt je ale značně nemístné.

Předpoklad vytíženosti spojů musí být?

České dráhy jednoznačně musí mít přesně vypracované studie vytíženosti jednotlivých spojů. Přidat vagóny v té či oné stanici i za cenu minimálního zpoždění vlaku by přece nemělo představovat žádný problém. Ostatně stejně jako prachobyčejná omluva cestujícím a jasné stanovení kompenzací.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

32 komentářů

 1. Luboš Odpovědět

  Jak jsem penzista,s těmito slevami nesouhlasím.Stejně nás oberou jinde a to i ty,co tyto slevy nevyužívají.Veřejná doprava,tak jak je nastavena mi je k ničemu,zbývá auto.A když to ČD nahnalo cestující do vlaků,měly by se dle toho zařídit.

 2. Čurda Miloslav Odpovědět

  Dobrý den,
  se zájmem jsem si přečetl Váš článek a měl bych pro Vás další námět např. Penny avizuje sluvu na určité zboží ale když si jej chcete nakoupit v odpoledích hodinách tak už je nemaj, co takhle kdyby nechali toho zboží vyrobit víc?
  Proč samospráva která sestavuje jízdní řády a stanovuje si podmínky nenařídí přímo rozšíření kapacity
  a k podobným zádrhelům tím pádem nemůže dojít.

  1. Jirka Odpovědět

   Pane Čurdo, samosprávy jízdní řád pouze připomínkují. Jízdní řády nesestavuje ani ČD, ale SŽDC.
   Přeplněné vlaky musí řešit pouze dopravce na základě počtu cestujících.

 3. venasy Odpovědět

  Přidat vagóny v té či oné stanici i za cenu minimálního zpoždění vlaku by přece nemělo představovat žádný problém. Problém by to asi nebyl, co ale přidat, když vagóny nejsou. V rámci úspor jich dráha drží jen ten nejnutnější počet.

 4. QEntity Odpovědět

  Hlavně měly ČD už dávno zavést povinný místenkový systém na všechny rychlíky.

  Není přece možné, aby prodali důchodcům lístek z Prahy do Ostravy bez místenky…

  1. Dominik Odpovědět

   Toto naštěstí možné není, jelikož většina těchto vlaků je v závazku a MD zakázalo povinné místenky v těchto vlacích.

 5. zbysakovo Odpovědět

  Přidat vagon za cenu menšího zpoždění? To je pěkná kravina….Min. půl hodiny, se zkouškou brzdy. A nemluvím o tom, že nejsou ve všech stanicích k dispozici vozy, které by vyhovovaly.

 6. Andrei Odpovědět

  Co to je zase za klickbite? Článek shrnující ve dvou větách situaci, která nastane, když si nepořídíte místenku…. Nechcete stát, kuptte si místo k sezení, u doprovce si za základní cenu jízdenky kupujete přepravu z bodu A do bodu B – a to lze i ve stoje.

 7. Mirek Odpovědět

  A to jste jeste asi necestovali plnym letadlem. Tam, kdyz se vyproda economy, taky „vytahnou“ par lidi do business, aby mohli prodat vice letenek do economy. A nejak uz nikdo neresi, ze ti, co si business tridu zaplatili rovnou, jsou proti tem „upgradnutym“ vlastne znevyhodneni…

 8. GoodSpeed Odpovědět

  Přidat vagóny v té či oné stanici i za cenu minimálního zpoždění vlaku by přece nemělo představovat žádný problém. – Z této věty je naprosto jasné, že dané problematice absolutně nerozumíte..

 9. Honza Odpovědět

  Možná bude důvod přeplněných vlaků i v ceně. V Rakousku dáte za 200 km Innsbruck – Salzburg v přepočtu 1300 Kč ve druhé třídě, v low costu pro některé frekvence 600 Kč. Ten vagon, proud, německá lokomotiva Taurus, která táhne český i německý rychlík stojí stejně, jiná alternativa neexistuje /němci nám nepovolili certifikaci na Zátopka, jejich trh tedy nebudou nějací češi ohrožovat a sami si s tou lokomotivou můžeme jezdit na okruhu kolem Velimi. Když budou češi ochotní zaplatit za cestu Praha-Brno v low costu 600 Kč a běžně když pojede babička pohlídat dítě a dá za ad hoc jízdenku narychlo 1500 Kč tam a dalších 1500 Kč zpátky, tak proč ne, věřím, že pak ty vlaky budou vypadat jako v Rakousku, ne-li lepší. Z čeho ale mají dráhy nebo Jančura platit pronájem Taurusů, když si mohou lidem říct jen o desetinu ceny, co o pár kilometrů v zemi vedle, ale ta lokomotiva je oba stojí stejně? Rakouský dělník, co ji smontoval chce mzdu a ne živořit za nějakou almužnu.

 10. Revan Odpovědět

  Jak uz psali ostatní, z článku je patrné ze jeho autor nema o drahách sebemenší poňetí.

  Pri koupi jizdenky pres eshop si muzete zdarma vybrat mistenku.

  A kompenzace?
  Vse o nich, tedy za jakych podmínek a v jake výši na ne cestujici maji nárok, je uvedeno v SPPO – smluvni přepravní podmínky. Tedy v dokumentu, ktery je zcela veřejným a na stránkách cd.cz si ho muze kdokoliv stáhnout/přečíst a dozvedel by se odpovedi na otazky položené ve článku…

 11. Markéta Odpovědět

  Občas si nejdřív něco zjistěte, než začnete psát… Za a) říká se vozy a ne vagony b) vozy nejsou, takže je není tak jednoduché přidat c) i kdyby byly, každý vůz navíc je dost drahý a je těžké odhadnout obsazenost vlaku (i když i já se nad plnými vlaky často rozčiluju) d) 40% sleva by nestačila. Každý student si totiž pořídí in kartu 25 (případně 50) a k tomu žákovský průkaz, takže cestuje s 30% slevou. Pokud by stát dál slevu 40 % (a slevy se samozřejmě nesčítají), těch pár korun rozdílu nepřiměje studenta, který třeba jezdil autem, aby začal jezdit vlakem. Dobře, 50 % už by mohlo, na druhou stranu na Slovensku jezdí úplně zadarmo.

 12. Jitka Odpovědět

  Ani místenka nic neřeší. Koupili jsme si lístky a místenky přes internet měsíc předem odjezdem na Pendolino. ČD na poslední chvíli nasadili jiný typ vlaku, který mel menší vagony, tedy méně míst. Sedli jsme si na volná místa. Kromě nás tam pobíhali další cestující s kufry a nebyl nikdo, kdo by jim podal nějaké informace. Po příchodu se průvodčí ani neomluvila a nadiktovala nám volná náhradní místa v celém vlaku a ani ji nezajímalo, že 6-leté dítě by sedělo od dospělého o dva vagony dál. Nevím jak to vyřešili ostatní, ale my jsme se nedali vyhodit z obsazených míst. Na štěstí nenastoupil nikdo, kdo by měl na toto místo platnou místenku.

 13. Ema Odpovědět

  Kdyz uz nejsou vlaky CD povinne mistenkove (coz nechapu, proc by nemohly byt), mely by mit alespon nejakou omezenou kapacitu mist. Holt kdo bude potrebovat jet nutne, ten si rad za mistenku zaplati a bud mit misto zajistene predem, a kdo jde na nadrazi „na slepo“, musi pocitat s tim, ze se do vlaku proste nedostane… CD absolutne ignoruji nejakou kulturu cestovani a zakaznici jsou jim uplne u pr*ele, prodaji jizdenek neomezene mnozstvi a je jim uplne jedno, jak se ve vlaku lide srovnaji, ze je ulicka narvana tak, ze se treba ani nejde dostat k vychodu nebo na wc, ze lidem s platnymi mistenkami trci do obliceje zadky stojicich, nebo ze nefunguje prodej obcerstveni, protoze se vozik nedostane ulickou… Nerikejme tomu mistenka, ale proste soucasti ceny jizdenky bude to, ze z duvodu kultury cestovani nemůžou CD prodat vic jizdenek, nez kolik ma vlak kapacitu nutnou ke kulturni preprave lidi? V dnesni dobe snad proboha neni problém mit online prehled o poctu prodanych mist na jednotlivych usecich a spocitat si, kolik lidi bude sedet a kolik stat…

  1. Dominik Odpovědět

   Nemohou, protože většina vlaků jezdí v závazku a MD zakázalo povinné místenky v těchto vlacích.

 14. nemam_jmeno Odpovědět

  Jak to tak vidim, zustanu u auta, priplatim si za naftu ale jsem panem sveho casu a sednu si vzdycky !!! :o))) Az budou hotove vysokorychlostni koridory a bude to v nich litat 300km, dejte vedet, opet po letech zvazim cestovani vlakem…

 15. Beaver Odpovědět

  Jste typický produkt dnešního nazírání na svět … nic nevím, nic neznám, ale kritizovat bez znalostí umím … ČD žádné náhradní vagony nemají, jsou na hranici vytížení a nějaké připojování dalšího vagonu ve stanici na trati, protože přišlo o 100 lidí víc, je už úplný nesmysl … než něco takového napíšete, čekal bych že se projdete po nádražích, promluvíte s lidmi od ČD a pak napíšete pravdu o tom, jaké jsou možnosti … vám ale nejde o informace, jen o návštěvnost stránky, takže není divu, že Vaše příspěvky dle toho vypadají … pěkný den

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za zpětnou vazbu. Po nádraží v Kolíně jsem se prošel, rychlík měl 5 vozů, přičemž další 2 by určitě snesl.
   Ano, můj náhled je laický, nepovažuji se za odborníka. Rád se přiučím, ostatně můj magazín nechce být odborným plátkem.
   Mimo uvedení informací, snahy o komentáře a vyvolání diskuse mi skutečně o návštěvnost jde také. Pochopitelně. Jinak by web nemohl existovat vůbec.

   1. Dominik Odpovědět

    On ten problém je trochu větší, než ve zpoždění. Protože musí být zaplacena dopravní cesta a to je dle počtu náprav, v tu chvíli máte dražší poplatek, dále to je jízdní doba a další, ano jeden vůz to tolik nezmění, ale třeba 4 by už vliv mít mohly, v tu chvíli se Vám změní jízdní vlastnosti a nemusí se stíhat JŘ, jelikož se budete déle rozjíždět a i brzdění bude jiné. Dalším faktorem je délka perónu s tím, že vlak by se pak nemusel vejít do stanice.
    A to hlavní, tolik vozů prostě nikdo v rezervě nemá.

 16. Jiří Bolek Odpovědět

  Článek na úrovni začátečníka, který se tématem zabýval, tak v hospodě u i piva.
  Je pěkný, že chcete přidat vagón, ale pokud ho přidáte, musíte myslet i na délku nástupiště, které nemusí odpovídat parametrům.

 17. Petr Odpovědět

  Jasně, že přidat vagón není problém. Jáho vždycky vyndám z krabičky, položím na kolejničky, přisunu k poslednímu vagónku a on už se přicvakne skoro sám. Otázka tak deseti sekund…. zapnu trafo …. a už mi to zase sviští … po celém pokoji.

 18. Leon Odpovědět

  Zkusím vám to objasnit z pozice zaměstnance ČD, kterému je tato problematika denním chlebem(ono to je stejně jedno, u jiných dopravců to bude stejné). Vozy navíc jsou nedostatkové zboží a lépe nebude. Dle jízdního řádu jsou u nás rychlíkové soupravy o počtu 6-9 vozů. Počet vozů v daném vlaku stanovuje ministerstvo dopravy jako objednavatel, nikoli ČD. Rozhodně to nefunguje tak, že zavolá naštvaný vlakvedoucí a dispečer zařídí v další stanici přidání vozu. Nicméně už těch 9 vozů se leckde nevejde k nástupišti a pokud třeba v Kolíně vezmou vlak „bokem“, cestující nemají jak bezpečně vystoupit. No nedivte se, je to tak. -( Další věc je, kde ty případné vozy „navíc“ mít. Nádraží jsou SŽDC a nikdo tam vozy někde nenechá stát jen tak“kdyby bylo potřeba“. Také ty vozy musí někdo přistavit a vykonat zkoušku brzdy. Stejně tak potřebujete navíc strojvedoucího a lokomotivu (já vím, správně hnací vozidlo). Pokud to budu dělat s vlakovou mašinou, bude to tak 20-30 minut zpoždění. Co vy na to jako cestující? A co cestující v dalších stanicích? To bude nadávání, co?
  Když se budem bavit o končícím(výchozím) vlaku, tak asi takto:
  Strojvedoucí v letním období přijede a končí(pokud mu tu práci navíc někdo nenařídí). Pokud má ovšem moc hodin, stejně to odmítne udělat a nikdo ho nedonutí. Ten co nastupuje ráno přijde také až když musí. Některé sice ukecáte, ale on to stejně nikdo neocení.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Díky za reakci, poučil jsem se a dostal o trochu více do reality. Po přečtení nejen vašeho příspěvku nabývám na dojmu, že špatně je něco nahoře na ministerstvu…

   1. Vladimír Odpovědět

    Samozřejmě, že ano. Špatně je kapacita železnice. Hlavně pak koridor 010. Rekontrukce nestačí a na nové máme čas. Ale stejně je to s jakýmikoliv dopravními cestami. Všechno se vymýšlí pozdě. Když už se na to chytne, tak je to s kapacitou, která nestačí. Přípravy trvají, odsouvají, jsou drahé. Takže ano, špatně je to na ministerstvu. Za mě se VRT měl stavět už minimálně 15 let a D35 měla být hotová.

 19. Maly Had Odpovědět

  Dopravce platí majiteli dráhy,teda SŽDC za 1 nprkm – česky za nápravu a ujetý kilometr. Když se přidá jeden vůz, je to hned o 4 nápravy dražší. A tak je nutné se rozhodnout, zda je lepší ekonomika dopravce nebo pohodlí cestujících. Třeba ten jeden vagon nebude po celou cestu plně obsazen a dopravce bude mít menší zisk. O nic jiného v tržním hospodářství přeci nejde.

 20. Jol Odpovědět

  Vlaky jsou přeplněné od doby, kdy studenti a důchodci dostali slevu. Takže tady asi bude ta chyba. Ať mám na ČD jakýkoli názor, to, co se teď děje na trati, opravdu asi nemůžou moc stíhat. Takže kdo vymyslel slevy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *