E-shopy budou čelit trestům za falešné recenze a hodnocení

karta

Nakupování na internetu je dnes již běžnou součástí našich životů. Počet e-shopů proto neustále narůstá a pro zákazníka není snadné se v jejich nabídce zorientovat. Zákazníci proto často spoléhají na uživatelské recenze, které hodnotí jak vlastní nabízené zboží, tak služby konkrétního e-shopu. Poznat ale to, zda je recenze falešná nebo skutečná, není snadné. Často se stává, že internetový obchod spoléhá na falešné recenze, které zákazníka matou. Právě to by ale nemělo být nově možné.

Nová pravidla pro e-shopy

Nová pravidla stanoví, že e-shopy musí nově prokázat, zda jsou recenze na jejich webech skutečné. Právě tuto povinnost zavádí novela zákona o ochraně spotřebitele, která by měla začít platit někdy na přelomu roku.

Novela je založená na evropské směrnici, kterou měla Česká republika včlenit do svých zákonů již letos v létě. Původní termín vláda nicméně nestihla a dojde k tomu až nyní. Důležitější ale je, co všechno tato novela říká.

nákupy

Foto: Pixabay

Povinnost prodejců

Provozovatelé internetových obchodů budou muset být schopni prokázat, že psaní recenzí umožňují pouze zákazníkům, kteří si daný výrobek zakoupili a zda v maximální míře ztěžují psaní recenzí podvodných. Platit to bude i pro tržiště typu Amazon, nebo srovnávače jako je Heureka.

V případě, že Česká obchodní inspekce zjistí, že e-shop neumí prokázat, že jsou recenze skutečné, bude mu hrozit pokuta až pět milionů korun. Stejně tak musí být na stránkách obchodu jasně uvedeno podle jakého klíče jsou recenze řazeny.

Názory právníků na tuto novelu se liší, zatímco někteří v ní vidí skutečně efektivní nástroj pro potírání falešných recenzí, jiní tvrdí, že pravidla půjde obejít. Velké e-shopy již nicméně většinou tato pravidla nějakou dobu dodržují a nic se tak pro ně měnit nebude.

Zdroje informací: https://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/437599-konec-falesnych-recenzi-e-shopy-musi-ukazat-proc-jim-verit

https://www.denik.cz/ekonomika/falesne-recenze-eshop-zakon-20220311.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.