Důvody, proč raději nepronajímat byt napřímo

Byt

Chcete pronajímat svůj byt nájemcům? Pak máte dvě možnosti. Buď jednat takzvaně „na vlastní pěst“ nebo jednat přes zprostředkovatele. Klasicky půjde o realitní kanceláře a podobně. My se dnes podíváme na důvody, proč raději zvolit cestu pronájmu vašeho bytu skrze zprostředkovatele. Pojďme tedy na to!

Určení výše nájmu

To může být často alchymie. Správně určit výši nájmu nemusí být nic lehkého. Pokud sestavujete inzerát, pak právě cena může rozhodovat. Bude-li cena bytu přestřelená, bude menší zájem o danou nabídku. Naopak pokud jej podhodnotíte, zvýší se vám poptávka, avšak přijdete o peníze. Samotné odborné sepsání inzerátu a dobřen nafocené prostory mohou zvýšit cenu nájmu až o desítky procent. Dále může mít na cenu vliv umístění bytu, dopravní infrastruktura, vybavení nemovitosti, délka nájmu a podobně. Stejně tak se odráží běžná cena v dané lokalitě. Při znalosti trhu určitě efektivněji dokáže stanovit adekvátní výši nájmu právě odborný zprostředkovatel.

Výběr nájemníka

Pokud budete mít více poptávek po vašem bytě, pak musíte ještě zvolit toho nájemníka, který se do bytu nastěhuje. Ani to nemusí být vždy bezproblémové. Narazit můžete na potížisty, neplatiče, ale i na osoby, které mohou poničit vybavení domu a narušit vaše vztahy se sousedy. Proto je opět dobré, konzultovat pronájem se zprostředkovateli. Ti mohou pomoci s lustrací zájemců. Mohou například projet veřejné i soukromé databáze dlužníků a exekucí nebo třeba požadovat informace o zaměstnání a bonitě potencionálního nájemníka. To samozřejmě můžete udělat i vy na vlastní pěst, avšak pokud jste v této aktivitě nezkušený, lehce přehlédnete různé informace, které realitní kancelář standartně vyhledává.

Zbavíte se starostí

Další výhodou pronájmu bytu přes zprostředkovatele je jasný – zbavení se všech starostí, které nemusíte mít. Pokud chytře pronajmete byt s pomocí zprostředkovatele, pak s trochou nadsázky lze říci, že si zajistíte slušný příjem z nájmu, avšak zbavíte se většiny starostí. Nejen ve fázi hledání nájemníků a zveřejňování nabídky. Stejně tak vám realitní kanceláře mohou pomoci při vlastní správě daného nájemního vztahu. Zajišťují tedy administrativní a právní servis a řeší problémy, které mohou nastat.

Zdroj: https://www.penize.cz/pronajem-bytu/429606-do-najmu-zamiri-rekordni-mnozstvi-lidi-5-duvodu-proc-nepronajimat-po-vlastni-ose
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.