Další cestovní kanceláře musí ukončit svoji činnost

cestování

Jen málo oborů je pandemií zasaženo více, než cestovní ruch. Letecké společnosti, hoteliéři, provozovatelé služeb v turistických destinacích a samozřejmě také cestovní kanceláře: ti všichni se potýkají s ohromnými výpadky svých příjmů v letech 2020 a 2021 i stále krajně nejistou situací. Ne náhodou u nás proto končí svoji činnost další cestovní kanceláře.

Nedostupné pojistky

Cestovní kanceláře upadají, i když lidí, kteří rádi cestují je mnoho a nyní jim již nebrání tak drakonická omezení jako v předchozích letech. Mnohé cestovní kanceláře své zájezdy totiž prodávat nemohou. Důvod spočívá v tom, že nemají uzavřenou pojistnou smlouvu. Zhruba okolo tři sta cestovních kanceláří zaniklo během posledních dvou let právě z tohoto důvodu. Těmto cestovkám se v naprostém většině nepodařilo obnovit povinnou pojistku proti úpadku.

Bez takové pojistky nejsou samozřejmě cestovní kanceláře ze zákona schopné prodat jediný zájezd. V tomto problému rozhodně sehrála zásadní roli pandemická doba. S ní byly spojeny výpadky ve financích. To zapříčinilo, že zejména menší cestovky (ale nikoliv výlučně) neměly k dispozici finance na prodloužení pojistky, což se ukázalo jako neřešitelný problém.

To samé se děje i letos a další cestovní kanceláře padnou za oběť koronaviru. Některé z nich skončí úplně, jiné se promění na cestovní agentury.

Letiště

Foto: Pixabay

Nejisté výhledy

Otázkou je, co přinese letošní rok cestovním kancelářím, které všechny podmínky splní. Letos se totiž ceny zájezdů výrazně navýší, a ceny budou pro mnohé zájemce až překvapivě vysoké. Je otázkou, zda na ně lidé dosáhnou a kolik zájezdů se reálně prodá, protože ceny budou opravdu jinde, než jak jsme je znali doposud. Cestovní kanceláře budou rozhodně muset bojovat o přízeň každého klienta.

Zdroj informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cestovni-kancelare-pojisteni-zvysovani-cen-zajezdu_2202011703_zuj

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.