hands-1246170_640

Důležité informace o předmanželské smlouvě

Když se lidé rozhodnou vstoupit do svazku manželského a případně si pořídit vlastní bydlení, většinou myslí na ochranu svého protějšku. To znamená, že pokud by došlo k jejich úmrtí následkem závažného onemocnění či dopravní nehody, životní pojistka uhradí náklady spojené se splácením hypotéky a v mnoha případech přinese i další peníze navíc. Stejně jako ale myslíte na ochranu toho druhého, byste neměli zapomenout ani na pojistku pro sebe sama. Tu představuje předmanželská smlouva a byť vám v daný okamžik může připadat naprosto zbytečná, budoucnost vám může přesvědčit o opaku.

Velké procento manželství končí rozvodem

Lidé, kteří vstupují do svazku manželského, většinou neočekávají, že by toto spojení nemělo býti na celý život. Pravda je ovšem taková, že přibližně padesát procent sňatků končí rozvodem, při kterém na sebe obě strany kydají špínu a zároveň se soudí o společný majetek. Samozřejmě nechceme malovat čerta na zeď a tvrdit, že zrovna váš vztah jednou skončí v propadlišti dějin, nicméně do budoucnosti nikdo nevidíme a proto se jakákoli právní ochrana vašich zájmů určitě vyplatí.

Nejlepší prevencí proti rozvodovým tahanicím budiž předmanželská smlouva. Ta chrání například před rozdělováním majetku, jenž jednoho ze dvojice patřil již před uzavřením svazku, nebo před partnerovými dluhy. Často se totiž stává, že jeden z manželů zatají své finanční problémy a po rozvodu se jich tak částečně zbaví, protože je přenese na bedra toho druhého. Předmanželská smlouva se zpravidla uzavírá bezprostředně před uzavřením sňatku a platnost nabývá ve chvíli, kdy si dvojice řekne na radnici nebo v kostele své Ano.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jak má vypadat předmanželská smlouva

Předmanželskou smlouvu samozřejmě nelze vyřešit ústně. Je zapotřebí kontaktovat notáře a dohodu uzavřít písemnou formou. V takovém případě se doporučuje dokument zavést do veřejného Seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který má na starosti právě Notářská komora České republiky. Díky tomuto kroku už nebudete muset existenci smlouvy nijak dokazovat, bude totiž veřejně dostupná jak pro vás samotné, tak například pro exekutory.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *