Důchody: Od čtyř po sedmdesát tisíc, rozdíly jsou vysoké

Důchodci

Mezi výší penzí českých důchodců jsou značné rozdíly. Pro mnohé znamená důchod pár tisíc měsíčně, jiní však berou až 70 tisíc korun za měsíc. Jaké jsou tyto rozdíly? A co je ovlivňuje? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Jaká je nejnižší důchod v ČR?

Tyto data eviduje Česká správa sociálního zabezpečení, která penze každý měsíc vyplácí. Bohužel, nemůže však tuto částku uveřejnit, a to dle mluvčí ČSSZ kvůli ochraně osobních údajů. Stejně tak nemůže ČSSZ sdělit částku nejvyššího důchodu. Ještě před nějakou dobou se však tyto částky zveřejňovat mohly. V roce 2010 pobíral nejvyšší penzi v České republice jen jeden člověk. Tehdy to bylo 92 tisíc korun měsíčně. Nejnižší důchod před dvanácti lety činil 2940 Kč za měsíc.

Penze se evidují v pásmech

V dnešní době se důchody evidují podle pásem, ve kterých se evidují počty vyplácených penzí. Lidí s důchody v nejnižším pásmu ubývá, u nejvyšších pásem je tomu zase naopak. Nejnižší pásmo je pásmo do 4 999 Kč. V tomto pásmu pobírá důchod 10 378 důchodců. Nejnižší přiznaný státní důchod letos smí činit 4 670 Kč. Naopak nejvyšší pásmo je pásmo důchodů nad 70 tisíc korun měsíčně. Aktuálně takový důchod, tedy vyšší jak 70 tisíc korun, pobírá 17 šťastlivců. O jaké částky jde však nevíme. Když však bylo užito slova šťastlivci, nelze jej brát zas tak vážně. Lidé s tak vysokými příjmy se totiž ve valné většině případů o tak vysoké penze sami zasloužili vysokými příjmy ve svém produktivním věku a platili vysoké odvody na pojistné.

Rozdíly mezi důchodci zvyšuje inflace

V dnešní době vysoké inflace již průměrná výše důchodu neodráží skutečný stav mezi důchodci jako v minulých letech. Důchody byly letos třikrát valorizovány, další valorizace nás pak čeká v lednu. Část důchodců na valorizacích vydělalo a stalo se objektivně bohatšími, druhá skupina však valorizací nepokryje zvýšené náklady a tím pádem chudnou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/penze/duchod-penze-valorizace-pasma-cssz.A221213_093522_penze_sov, https://www.penize.cz/starobni-duchod/436303-nova-cisla-o-duchodech-sedmnact-lidi-bere-pres-70-tisic-mesicne

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.