Karel Havlíček zase perlil: Zastropování pro velké firmy je pro podnikatele zatím jako lízat zmrzlinu přes sklo

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček je evidentně ve formě. Kritizuje všechno, co vláda dělá, respektive podle něj nedělá. Jasně, je v opozici a měl by skutečně být jakýmsi motorem konstruktivní kritiky vlády. Ano, konstruktivní, nikoli destruktivní. Výroky týkající se zastropování cen paliv v době, kdy tak činilo Maďarsko, budiž zapomenuty. Dopadli bychom nejspíše stejně. Nyní se začal věnovat kritice zastropování cen energií velkým firmám. Konkrétně prohlásil, že zastropování pro velké firmy je pro podnikatele zatím jako lízat zmrzlinu přes sklo. Mluvil také o tom, že podmínky pro naše firmy budou mnohem horší než v Německu.

Maximálně 5 korun za elektřinu a 2,5 koruny za plyn

Přesně tak, všechny podniky nakonec dosáhnou na stejnou pomoc jako domácnost a menší firmy. V České republice tedy nikdo po zastropování cen nezaplatí více než 5 korun za elektřinu a 2,5 koruny za plyn. Ceny jsou za kilowatthodinu bez DPH a také bez poplatků za distribuci. Vše bude stát dorovnávat z rozpočtu a firmy by měly odhadem utratit zhruba 30 až 50 miliard korun.

Nákladná, ale očekávaná akce

Akce bude stát bezesporu velké množství peněz, nicméně byla očekávána. Nikde není psáno, že nakonec budou k zastropování stačit finanční prostředky ze zdanění energetik a bank. Nejspíše se opět zvýší schodek státního rozpočtu. S větší půjčkou se ale počítalo a mnohamilionové výdaje by nakonec měly stát za to. Pokud by firmy musely platit plné ceny, pak by nejspíše následovala vlna bankrotů, což je nepředstavitelné.  

Pomoc nebude nekonečná

Zatím je připravená pouze na příští rok. Tak nějak se doufá, že energetické šoky v Evropské unii odezní. Závislost na dodávkách z Ruska by se měla snížit. České firmy každopádně nebudou škodné ve srovnání s těmi německými. Žádnou zmrzlinu přes sklo nikdo lízat nebude.

Zdroje info: Karel Havlíček/ Twitter, https://www.respekt.cz/kontext/stropy-budou-i-pro-velke-firmy-skoro-jako-v-nemecku

Karel Havliček: Náhledové foto Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.