Důchodová komise: K čemu došla

Nárok na důchod

V rámci řešení, co s důchodovým systémem do budoucna, přišla ministryně Jana Maláčová (ČSSD) před časem s vytvořením odborné komise. Jde o komisi pro spravedlivé důchody, kde jsou zástupci politických stran ale i odborníci nebo sociální partneři. K čemu komise došla? A jak funguje? Na to se dnes zblízka podíváme. Pojďme na to!

Nefungující třetí pilíř systému

Členové komise docházejí k závěru, že v našem důchodovém systému nefunguje jeho třetí pilíř. Ten v sobě skrývá buď penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření. Fungování není dobré, a proto jsou možné úpravy a změny do budoucna. Přitom tyto penzijní produkty jsou klientům k dispozici již asi 25 let. Na účast existuje daňová úleva a v soukromých fondech má své peníze asi 4,4 milionu Čechů. I přesto však argumenty špatného fungování, alespoň dle komise, přetrvávají. Proto komise poukazuje na chyby a chce je řešit. Jak penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření upravit do budoucna?

Malé zhodnocení

Mezi největší nedostatky dle komisařů patří nízké zhodnocení vkladů. Dále také komisaři kritizují nízkou účast, zejména mladších ročníků. Dobré by byla vyšší účast 20ti až 30ti letých, shodují se. pro zvýšení atraktivity, by mělo pracovat více plánovaných změn. Například část komise, například i Piráti, navrhují takzvaní Státní penzijní fond, který by přímo konkuroval fondům, které spravují penzijní společnosti, a které mají v poslední době špatné výsledky zhodnocení.

Jednorázové výběry

Dalším problémem u produktů třetího pilíře důchodové soustavy České republiky jsou jednorázové výběry peněz. Ten je možný po dosažení 60ti let. Primárně jej však lidé nevyužívají k hlavnímu cíli – zajištění příjmů na stáří. Proto by měly vlastnosti produktu či různé benefity motivovat lidi, aby spíše než jednorázový výběr, volili vyplácení pravidelných částek na deset či více let. Přestože již dnes je tato varianta zvýhodněná (protože pravidelné výběry se na rozdíl od těch jednorázových nemusí danit) mnoho lidí ji nevyužívá. To by se mělo dle komise v budoucnosti změnit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.