Drancování státní kasy: Schillerová připravuje podklady pro růst platů státních zaměstnanců

Schillerová

Znáte pohádku Hrnečku vař? Kaše bylo v podstatě pro každého. Na nedostatek si nikdo stěžovat nemohl. Podobně to zřejmě vypadá se státní kasou. Jasně, kaše v ní není, nicméně peníze prostě také dojít musí. Vždyť ekonomika zas tak skokově neroste! Aktuálně to vypadá, že si státní zaměstnanci přijdou na více peněz než lidé v soukromé sféře, což je smutné. Politici před volbami ale stále rozdávají. Aby ne, vždyť potřebují být vidět.

Jak to bude se zvedáním platů státních zaměstnanců?

To je zatím do jisté míry ve hvězdách. Buď stoupne o inflaci, nebo o pevnou částku, případně se bude jednat o kombinaci obou dvou záležitostí. Připomínáme, že inflace činí zhruba kolem 3,5 %. Alena Schillerová má po schůzce s premiérem Babišem jednotlivé varianty připravit. Ministryně práce Jana Maláčová a Jan Hamáček chtějí zvýšit platy plošně o 3000 korun. Sám Hamáček hovořil o tom, že se jedná o výdaj čítající 21 miliard korun. To budou muset daňoví poplatníci solidně máknout.

Trochu jiné propočty

jen připomínáme, že ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699 400 lidí. Pokud by každý dostal od ledna avizovaných 3000 korun navíc, vyšlo by to celkem na 25,2 miliardy korun. Takto se ještě více zadlužit je maximálním nerozumem.  

Soukromý sektor dostáván na frak

Stačí si vzít jednoduché porovnání. V produktivní soukromé sféře činí průměrný plat 38 275 korun, v neproduktivní státní jde o 39 707 korun. Už nyní lidé v neproduktivní sféře vydělávají více než ti, kteří pracují v produktivní. Nůžky se tak ještě více rozevřou, což je doslova tristní. Přidáno dostanou většinou i státní zaměstnanci, kteří v covidu byli prostě doma. Opravdový ministr financí by toto rozhodně nepřipustil. Dnes je situace ale jiná a naše děti, kdyby chápaly situaci, by nejspíše musely brečet. Splácení dluhů totiž bude na nich.

Zdroje info:  https://www.denik.cz/z_domova/statni-zamestnanci-platy-rust-penize-nejvyssi-kontrolni-urad-upozorneni.html
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prumerna-mzda-ve-2-ctvrtleti-stoupla-o-11-3-procenta-na-38-275-kc/2084853
https://www.pracomat.cz/poradna/pro-pracujici/375-platy-statnich-uredniku.html

Ministryně financí Alena Schillerová: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.