Jak řešit neschopnost splácet kvůli ztrátě práce

Odchod z práce

V dnešní ekonomicky nejisté době se velmi snadno může stát, že se i přesto, že nevedete nikterak dluhový životní styl, můžete dostat do situace, kdy nebudete moci splácet vaše úvěry. Jak předcházet tomu, že vám kvůli ztrátě zaměstnání vypadnou důležité příjmy do domácího rozpočtu? Na to se dnes společně zaměříme. Tak pojďme na to!

Více jak polovina lidí se bojí ztráty práce

Ze zářijového průzkumu společnosti BNP Paribas Cardif vyplývá, že téměř dvě třtetiny lidí se aktuálně bojí finančních ztrát. 56 procent lidí se pak obává ztráty svého zaměstnání. Bohužel nyní v této pandemické době se nejvíce ekonomicky negativních jevů váže právě na pandemii covid-19 a na opatření, která mají bojovat s šířením nákazy. Mnoho firem se nyní dostává do finančních problémů a problémů, kvůli kterým nemohou platit své závazky. Často pak řeší svou situace propouštěním zaměstnanců. Právě taková ztráta zaměstnání však může vést k výpadku velké části rodinného rozpočtu. Pokud domácnost například platí hypotéku či jiné úvěry a závazky, může pro ně být velmi těžké vypořádat se s nastalou finančně nejistou situací.

Pojistěte se proti těmto situacím

Proto je dobré si při sjednávání úvěru sjednat také pojištění schopnosti splácet. Vedle tohoto pojištění je možné sjednat si i pojištění pravidelných výdajů domácnosti. Ve zkratce řečeno jde o jakési pojištění rodinného rozpočtu. Toto pojištění je pak určené hlavně k tomu, aby byla i při ztrátě zaměstnání zachována schopnost rodiny platit pravidelné výdaje, například energie, plyn, vodu či internet a tak podobně. Pojištění schopnosti splácet se pak vztahuje ke konkrétnímu úvěru.

Při výpovědi či dohodě rozhodují důvody

Právě výše uvedená pojištění se vztahují také na případy, kdy zaměstnanec ztratí příjmy kvůli ztrátě zaměstnání. Bude to také nejčastější situace, na kterou pojištění dolehne. V takovém případě si však musíme uvědomit, že tato pojištění se vztahují nejčastěji na případy, kdy je s vámi ukončen pracovní poměr výpovědí zaměstnavatele. V určitých situacích se může pojištění čerpat i když je poměr ukončen vzájemnou dohodou zaměstnavatele a zaměstnance. Rozhodují však důvody. Při ukončení poměru dohodou můžete čerpat pojištění jen pokud jde o ukončení poměru dohodou z důvodů organizačních změn, nadbytečnosti zaměstnance či zhoršení zdravotního stavu zaměstnance. Důležité tedy je, aby byl důvod v dohodě vyjádřen. Dohodu lze totiž uzavřít i bez udání důvodu.

Zdroj: Tisková zpráva BNP Paribas Cardif
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.