Lůžkové vlaky jako nový hit. Jsou ekologické a pohodlné

vlak

Z letadel rovnou do spacáku a lůžkového vozu na trať: i tak by se dala nazvat cesta, kterou nastupují mnozí evropští cestovatelé. Nová linka nočního vlaku Nightjet, která odstartovala tuto středu na trase mezi Rakouskem a německým Hamburkem, je posledním příkladem z řady podobných. V nových vlakových vozech nechybí lehátkové vozy, které se mohou pyšnit i tím, že mají několik apartmá se sprchou, kde samozřejmě nechybí ani vlastní toaleta. Maximální rychlost těchto vlaků může dosáhnout 220 km za hodinu. Jde o nový masový trend?

Noční cestování se rozšíří brzy i u nás

Letošní letní sezóna nově odstartovala noční spoj Českých drah k Baltskému moři, jezdí se i do Budapešti a rozšířily se také nabídky autovlaku z Prahy do Košic. V následujícím roce by pak měl do Česka zamířit i vlak společnosti European Sleeper, který spojí Prahu s Amsterdamem a Bruselem, odkud bude potom možné pokračovat dalšími linkami do Paříže nebo do Londýna.

Lůžkové vlaky získávají na popularitě i jinde v Evropě a chystají se linky končící například ve Španělsku nebo ve Skandinávii. Národní vlády a Evropská Unie jako celek dálkové vlaky podporují, neboť představují ekologickou alternativu letecké dopravy po Evropě. A podle zájmu cestujících to vypadá, že dálkové vlaky mohou být úspěšné. Důvodů proto je několik.

vlak

Foto: Pixabay

Proč chtějí lidé jezdit vlakem

Část cestujících skutečně hledá způsoby dopravy, které jsou šetrnější k životnímu prostředí a odmítají na krátkých evropských trasách létat. Pro řadu cestujících je také lákavá představa vystoupit ráno ve své cílové destinaci svěží a odpočatí namísto toho, aby v noci přijížděli na letiště, a tam absolvovali čekání i zdlouhavé bezpečnostní prohlídky.

Skutečně pohodlné, lůžkové vlaky se soukromými kabinami jsou dnes nicméně často dražší než letenka. Souboj mezi vlaky a letadly tak zatím asi nebude mít jednoznačného vítěze. Ve chvíli, kdy by došlo k výraznějšímu nárůstů cen letenek, vlaky by mohly ale dostat potřebný impuls a stát se ještě oblíbenějšími.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/vlaky-luzkove-vozy-rakouske-drahy-viden-hamburk.A231010_084719_eko-doprava_blp

https://medium.seznam.cz/clanek/michal-berg-novy-nocni-vlak-z-prahy-do-amsterdamu-a-bruselu-moderni-cestovani-nebo-zly-sen-25330

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.