Drahý plyn ohrožuje výrobu léků

léky

Inflace, nárůsty cen, zdražování i plyn, který je jen na příděl. To vše negativně ovlivní nejen ceny za potraviny a energie, ale současně se propíše i do mnoha dalších oblastí. Mimo jiné se odrazí i na zhoršení dodávek potřebných léků do lékáren. K tomu lze navíc připočíst fakt, že Evropa není ve výrobě některých léků vůbec soběstačná. Zástupci farmaceutického průmyslu proto bijí na poplach a vyzývají stát k tomu, aby jim poskytl podporu.

Evropa a farmaceutický průmysl

Evropa je dnes závislá na dodávkách některých léků, stejně jako některých látek, ze kterých se léky vyrábějí. Mnoho z nich si dnes není schopna sama ani vyrobit, především proto, že chybí výrobní infrastruktura. Již tento fakt je sám o sobě problematický.

Stav, ve kterém se nyní po dvou letech globální pandemie nacházejí dodavatelské řetězce, komplikuje práci i výrobcům léků. Není to příliš překvapivé, když si uvědomíme třeba složitost výroby některých penicilinových preparátů. Ty často projdou třeba šesti výrobními závody. Z nich je potom minimálně část mimo území EU, převážně v Číně. Některé lékárny se již nyní potýkají s nedostatkem určitých léků a Česká lékárnická komora během poloviny června upozornila na nebezpečí nedostatku některých léčiv.

léky

Foto: Pixabay

Farmaceutický průmysl a válka na Ukrajině

Aby nebylo problémů málo, v únoru přišel ruský útok na Ukrajinu a s ním i dramaticky rostoucí ceny plynu. To má drtivý dopad i na výrobce léčiv. Ti navíc nemohou s plynem příliš šetřit, jejich výrobní linky jsou dimenzované na určité množství, a i kdyby chtěli vyrábět menší objemy, plynu do nich bude třeba přivést stejně.

Farmaceutické společnosti proto mohou šetřit maximálně v pomocných provozech, administrativních budovách apod. Nedostatek antibiotik nebo třeba léků na bolest tak není v
současné době zcela vyloučená. Farmaceuti proto apelují na vlády s tím, že jejich obor patří mezi ty strategické, které by měl stát finančně podpořit.

 Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/farmaceuticke-firmy-vyroba-leku-plyn-omezeni-dodavek-nedostatek-valka-na-ukrajine.A220627_122417_domaci_iste

https://forbes.cz/nedostatek-plynu-muze-ohrozit-vyrobu-leku-farmaceuticke-firmy-chteji-zaruku/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.