Česká republika bez ruské ropy? Závislost je poměrně velká

Ropa

Válka na Ukrajině zatím pokračuje a její konec se bohužel dle posledních vyjádření obou stran nechystá. Souboj probíhá mimo jiné také na ekonomickém poli, a to konkrétně v oblasti nerostných surovin. Rusko vyhrožuje tím, že Evropu odstřihne od plynu a Evropa se naopak chce oprostit nákupu ruské ropy. Ten je stále ještě poměrně objemný. Pro Českou republiku by nejspíše odstřihnutí se od ruské ropy znamenalo poměrně velké problémy. Vždyť právě ruská ropa činí zhruba 50% podíl z celkového objemu, který nakupujeme.

Konkrétní data hovoří jasně

Stačí se podívat do statistik Českého statistického úřadu. Ty dokladují fakt, že do České republiky v minulém roce doteklo celkem 6,8 milionů tun ropy. A kolik činila ta ruská? 3,4 milionů, což činí oněch 50 %. Posle ministra průmyslu Síkely Česká republika podpoří odstřižení se od ruské ropy, nicméně musí být nějakým způsobem řešeny společné nákupy energií a vytvořeny rezervy v rámci Evropské unie. Nyní náhrady není a došlo by k citelnému zdražení pohonných hmot. Problémy by ale nastaly i v logistice.

Podíl ruské ropy klesá, ale…

Čísla Českého statistického úřadu ale dokladují i fakt, že spotřeba ruské ropy v posledních letech klesá. Stačí se vrátit několik let zpět do roku 1996, kdy všechna ropa dovezená do České republiky pocházela z Ruska.V roce 2015 už to bylo pouze 56,4 %. U nás se objevuje ropa z Kazachstánu, Ázerbajdžánu a také ze Spojených států amerických. Břidlicová americká ropa se podílí na českém importu 11,8 %.

Rusko jako dlouhodobě největší dodavatel ropy do EU

Konkrétně zajišťuje zhruba jednu čtvrtinu veškerých dodávek. Takto alespoň hovoří statistiky Eurostatu z roku 2021. Největším nákupčím bylo Německo s celkovým objemem 555 000 barelů denně. V Polsku ještě v loňském roce činil podíl ruské ropy zhruba 60 %. Ještě více závisí na ruské ropě Maďarsko nebo Slovensko.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ruska-ropa-ceska-republika-embargo-eu-dovoz-dusledky.A220504_124637_ekonomika_jla

https://ekonomickydenik.cz/zavislost-ceska-na-ruske-rope-postupne-klesa-do-budoucna-by-pomohlo-posileni-ropovodu-tal/

https://www.mpo.cz/cz/energetika/statistika/ropa-ropne-produkty/statistika-dovozu-ropy-do-cr–259953/

https://www.czso.cz/csu/czso/domov

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.