Dovoz z Číny podražil kvůli nedostatku kontejnerů

Kontejnery z Číny

Cena dovozu z Číny do Evropy se v posledních dnech dokonce ztrojnásobila. Důvod je vcelku jasný. Chybí dostatek kontejnerů v důsledku narušení globálního trhu pandemií koronaviru. Navíc to hned tak nevypadá, že by kontejnery měly přibývat. Trh se změnil, ostatně jako všechno v covidové době. Bohužel. Postupem času by se ale všechno mělo pomalu navracet k normálu.

Jak se konkrétně změnily ceny?

Ta původní činila 2 000 dolarů za přepravu dvanáct metrů dlouhého kontejneru směrem z Asie do Evropy. V posledních dnech už byla cena úplně jiná. Činila astronomických 9 000 dolarů. Nemalý rozdíl. Čím jsou vlastně ceny dány? Samozřejmě zákazníky. Aktuálně dochází k přetahování o kontejnery.

Tisíce prázdných kontejnerů v Evropě

Malé množství kontejnerů a hádky o ně jsou jakýmsi nepříjemným důsledkem pandemie. Tisícovky prázdných kontejnerů totiž zůstaly přímo v Evropě a také v USA. Stalo se tak v první polovině loňského roku. Právě tehdy dokázal koronavirus dokonale ochromit mezinárodní obchod, a to se vším všudy. Plánované přepravy různých linek byly rušeny ve velkém.

Kontejnery z Číny

Kontejnery z Číny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Poptávka se obnovila a začal boj

Ve druhé polovině roku došlo k obnovení a také k boji mezi jednotlivými přepravci. Prostě chtěli kontejnery. Situace se samozřejmě projevila z hlediska úpravy cen přepravy. Sazby šly nahoru. Objemy zboží jsou aktuálně doslova nevídané. Nelze je zvládnout. Jinak hraje roli i přesměrování tras zboží mířícího do Evropy. Některým firmám je účtováno neuvěřitelných 12 000 dolarů za kontejner. Jen takovým výrobcům spotřebičů v Británii narostly náklady na dopravu až o 300 %.  

Zdražení bude patrné i u tuzemského zákazníka

Češi pocítí růst cen také. Výroba se sice pravděpodobně během oslav Čínského Nového roku pozastaví a ceny by mohly stagnovat. Ve druhém kvartále se ale očekává zdražení, a to skokové. Obecně se uvádí, že než se všechno ustálí, ceny půjdou nahoru. Tak uvidíme, ostatně pandemie koronaviru je nevypočitatelná.

Kontejnery z Číny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.