Dovolená: Na co máte nárok vy a na co zaměstnavatel

Každý zaměstnanec má nárok na určitý počet dní dovolené. Minimální počet dovolené stanovuje zákon na 20 dní, součástí zaměstnaneckých benefitů je ale větší počet dní dovolené, které firmy mohou poskytovat. Samotná délka dovolené ale není to jediné, o co by se měl zaměstnanec zajímat. Zjistěte si, jaká jsou pravidla při vybírání dovolené.

Jak dlouhá musí být dovolená a kdo ji určuje?

Ve většině případů to funguje tak, že si zaměstnanec vybere termín dovolené a tu mu zaměstnavatel schválí nebo neschválí. Zákoník práce ale stanovuje, že zaměstnavatel je tím, kdo určuje zaměstnanci dovolenou. Záleží tedy na něm, zda zaměstnanci dovolenou schválí. Zákoník práce dále stanovuje délku dovolené – zaměstnance by měl alespoň jednu část své dovolené trávit jako dva týdny vcelku.

Dovolená ve zkušební době

Obecně se tvrdí, že zaměstnanec ve zkušební době nesmí čerpat dovolenou. Toto tvrzení je ale chybné. Za určitých podmínek. Zákoník práce stanovuje, že zaměstnanci vzniká nárok na dovolenou za celý kalendářní rok po odpracování 60 dní. Pokud zaměstnanec neodpracoval 60 dní (což ve zkušební době neodpracoval), pak má nárok za dovolenou za odpracované dny. Pokud ale zaměstnavatel předpokládá, že zaměstnanec podmínky pro získání nároku na dovolenou splní do konce roku, může mu poskytnout dovolenou ihned.

Dovolenou určuje zaměstnavatel

Má to ale svá pravidla. Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci oznámit alespoň 14 dní dopředu, že mu určil dobu čerpání dovolené. Toto oznámení musí být provedeno písemně. Může zaměstnanci rozplánovat dovolenou na celý rok, přitom alespoň jeden úsek budou činit nejméně dva týdny v kuse.

Zrušení dovolené

K rušení jednou přiznané dovolené dochází velice výjimečně. Důvodem je to, že zaměstnanec už považoval schválenou dovolenou za hotovou, mohl si objednat drahou dovolenou. Letenky, storno zájezdu a veškeré náklady, které by zaměstnanci propadly v důsledku zrušení dovolené, by mu musel zaměstnavatel proplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *