Co znamená nezaplacené povinné ručení

Povinné ručení

Provozovat vozidlo bez povinného ručení nelze. Jeho nezaplacením hrozí pokuta. Ve výsledku tedy zaplatíte i několikrát více. Přečtěte si, co vás čeká, jestli jste zapomněli zaplatit.

Povinné ručení

Povinností majitele přihlášeného vozidla s udělenými registračními značkami je platit povinné ručení. Bez něj by nemělo vyjet do silničního provozu žádné vozidlo. Pokud totiž jako majitel vozu způsobíte škodu jiné osobě, bude toto poškození z čeho financovat. Je tedy důležité, aby si povinné ručení každý platil včas. Na dodržování plateb dohlíží Česká kancelář pojistitelů, která byla založena v roce 2009.

Nezaplacené povinné ručení

Nezaplatit povinné ručení se vám může stát neúmyslně. Prostě jen zapomenete zaplatit složenku, což se může stát každému z nás. Často se také stává, že majitel své vozidlo odstaví nebo ho zlikviduje, ale už ho zapomene odhlásit v rámci registru vozidel a na pojišťovně. Česká kancelář pojistitelů porovnává registr vozidel a nezaplacené povinné ručení a bohužel v tomto případě vám naskočí penále. Výše penále jsou rozdílné a závisí především na technických parametrech vašeho vozidla. Částky se pohybují od 50 Kč do 300 Kč za den. Čím déle nezaplatíte, tím více vám pokuta narůstá. Příspěvky jsou odváděny do garančního fondu. Platba garančního příspěvku je odlišná od poplatku za povinné ručení. Pokud v tomto období způsobíte dopravní nehodu, budou za vás sice náklady na nehodu uhrazeny, ale Česká kancelář pojistitelů bude po vás škodu vymáhat. Pokud nezaplatíte, dojde vám upomínka, kde bude i sankční poplatek. Dojde-li vám i druhá upomínka, současně s ní obdržíte žádost o zrušení smlouvy se stávající pojišťovnou a nesmíte s vozidlem do silničního provozu.

Změna povinného ručení

Nezaplacení povinného ručení u stávající pojišťovny určitě není ten nejlepší způsob, jak ukončit pojistnou smlouvu a přejít k jiné pojišťovně. V případě ukončení povinného ručení kontaktujte svoji pojišťovnu. Pokud chcete zrušit povinné ručení u stávající pojišťovny, musíte podat výpověď nejdéle do šesti týdnů od ukončení smlouvy o pojištění vozidla.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.