Dohodáři začnou platit povinné odvody až příští rok. Jurečka navrhne odložení

Marian Jurečka

Chystá se další změna pro osoby pracující na dohodu. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhne odložení plateb sociálního a zdravotního pojištění na příští rok. A jak to bude s registrací dohodářů? Co a odkdy bude platit?

Zase bude vše jinak? S největší pravděpodobností ano. Jak to tedy bude u práce na dohodu a plánovaného odvodu od letošního léta? Jaké povinnosti se budou vztahovat na tzv. dohodáře?

Jurečka chce odložit povinné platby pojistného

Změnu, kdy osoby pracující na dohodu, odvedou při překročení zákonem stanového limitu zdravotní a sociální pojištění, přinesl loňský vládní konsolidační balíček. Ten zasahuje i v rámci zákona o důchodovém pojištění. Na základě toho vyplývá odvodová povinnost i pro osoby pracující na dohodu. Dle konsolidačního balíčku bylo, že odvody mají za pracovníky na dohodu odvádět jejich zaměstnavatelé, a to s platností od letošního července.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka však nyní oznámil, že navrhne odložení termínu na příští rok. Spolu s odkladem platnosti odvodů chce Jurečka systém výběru pojistného i postup přihlášení se k odvodu celkově zjednodušit. A rovněž jej učinit bezpečnější pro zaměstnance, kteří pracují na dohodu.

Změna návrhu aneb posunutí na leden 2025

Jurečka už v Poslanecké sněmovně předložil jeden pozměňovací návrh vztahující se na novou úpravu u dohod. Počítal totiž s odkladem na letošní říjen nebo leden příštího roku. Jurečka prohlásil, že zavedení odvodů na poslední čtvrtletí letošního roku by bylo zbytečnou komplikací pro podnikatele, a to především z hlediska účetnictví. Proto se rozhodl, že navrhne odložení s definitivní platností od 1. ledna 2025.

Od ledna 2025 by tak měla být povinnost platit odvody, pakliže překročí limit 25 % průměrné měsíční mzdy na tu dohodu, jak uvedl Jurečka. Dle konsolidačního balíčku bude nově od odvodů osvobozena práce na dohodu pouze v případě, že výdělek u jednoho zaměstnavatele nepřekročí 25 % průměrné mzdy a výdělek u všech zaměstnavatelů dohromady nepřekročí 40 % průměrné mzdy.

Povinná registrace dohodářů od července 2024

Nicméně v platnosti zůstává, že uzavřené dohody se mají od letošního července nově evidovat u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Rovněž tak bude povinností každého dohodáře hlásit, kde všude na dohodu pracuje. Za porušení povinností hrozí zaměstnavatelům i dohodářům finanční postih.

Zdroj: https://www.fintag.cz/2024/02/29/pojistne-zacnou-dohodari-odvadet-az-pristi-rok-oznamil-jurecka/

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/povinne-odvody-z-dohod-o-provedeni-prace-se-posunou-jurecka-navrhne-odlozeni-na_2402291538_elev

Náhledové foto: Marian Jurečka Úřad vlády ČR