Z chudoby se nedostanete mávnutím kouzelného proutku, říká argentinský prezident Milei

Argentinský prezident Javier Milei se nebojí riskovat. Jeho libertariánský přístup k ekonomice a odhodlání obejít nepřátelské zákonodárce přinesly první rozpočtový přebytek za 12 let. Co je za tím? Drastické škrty, kapitalismus a tvrdá práce. V prezidentském paláci Casa Rosada nám Milei odhalil své plány a přesvědčivě vyvrátil pochybnosti. Jeho vzkaz chudým Argentincům je jasný: „Z chudoby se nedostanete mávnutím kouzelného proutku. Z chudoby se dostanete pomocí kapitalismu, úspor a tvrdé práce.“

Milei se postavil proti tradičnímu politickému zřízení a prosazuje radikální ekonomické reformy bez podpory Kongresu. Jeho odvážný plán úsporných opatření a deregulace vyvolává kontroverze, ale Milei tvrdí, že je klíčem k obnově země. Jaké jsou jeho kroky a jaký je jeho vize pro argentinskou ekonomiku?

Obejití Kongresu

Mileiho strategie zahrnuje obejití Kongresu a využití exekutivních pravomocí k prosazení svých reformních opatření. Jeho odhodlání k rychlému provedení úsporných opatření přesahuje politické hranice a staví ho do pozice bojovníka za ekonomickou reformu.

„Naším cílem je pokračovat ve snižování inflace… a dokončit očistu rozvahy centrální banky,“ říká Milei. Jeho plán zahrnuje i odstranění devizových kontrol, což by mohlo otevřít cestu k hospodářskému oživení a zvýšenému investorství.

Politiscký odpor

Milei se ale setkává s odporem a nejednou politickou překážkou, zejména ze strany opozičního kongresu. Nicméně, neustupuje a plánuje prosadit reformy i bez parlamentní podpory. Jeho důraz na rychlou akci a odhodlání překonat politické bariéry zdůrazňuje jeho vizi pro budoucnost Argentiny.

„Existují další reformy, které můžeme provést dekretem… změnou aplikace zákonů, a to vše uděláme,“ prohlašuje Milei.

Podpora zvenčí

Milei hledá podporu nejen doma, ale i v zahraničí. Jeho spojenectví s USA, Izraelem a Ukrajinou ukazuje jeho zájem o globální perspektivu a ochotu spolupracovat s těmi, kdo sdílejí jeho hodnoty a cíle.

„Nebylo to dvoustranné setkání ani předem promyšlená situace, bylo to jako setkání dvou přátel,“ říká Milei o svém nedávném setkání s bývalými americkými prezidenty. Jeho diplomatické úsilí naznačuje jeho touhu po mezinárodní podpoře a uznání.

„Doufám, že až se příště setkáme, budete prezidentem,“ řekl Milei Trumpovi na videu ze setkání.

Vize budoucnosti

Milei vidí ve svých reformách klíč k budoucí prosperitě Argentiny. S důrazem na kapitalismus, úspory a tvrdou práci chce otevřít cestu k udržitelnému hospodářskému růstu a snížení inflace. Prezident Milei prohlásil: „Slovo, které nejlépe reprezentuje tuto vládu, je naděje.“ Podle průzkumů stále větší část Argentinců věří, že ekonomika bude za půl roku vypadat lépe.

Zdroje info: X, https://foreignpolicy.com/2024/02/28/argentina-javier-milei-reform-electoral/, https://www.ft.com/content/4d789837-0408-4513-a0d7-0d6ce5a8c740

Náhledové foto: Pixabay