Dobré zprávy: Škoda Auto propouštění neplánuje

škoda

Pro největší firmu v Česku, Škodu Auto, není situace v současné době příliš příznivá. Souběh několika krizí může její výsledky negativně ovlivnit. Vzhledem k velikosti Škody by jakékoliv větší problémy mohly negativně ovlivnit další sektory české ekonomiky. Obávaným strašákem je též propouštění. K tomu se ale podle všeho Škoda Auto v dohledné době naštěstí nechystá.

Covid, Rusko, Ukrajina nebo Čína: krize střídá krizi

Po dvou problematických covidových letech, kdy výroba mladoboleslavské automobilky významně klesla, je oživení negativně ovlivňováno ruskou agresí na Ukrajině. Jedno z prodejních míst na Ukrajině bylo dokonce přímo zasaženo a zničeno ruskou střelou, ale především dramaticky klesla výroba v ukrajinských závodech. V Rusku své aktivity Škoda zcela zmrazila. To vše samozřejmě automobilce působí problémy.

Škoda Auto v Rusku nevidí v dohledné době možnost obnovení prodeje, na Ukrajině, kde výroba ve velmi omezené míře stále pokračuje, naopak očekává velmi rychlý návrat k normální výrobní i prodejní situace, vše je však podmíněno koncem války.

Významné propady prodejů zažívá Škoda Auto v Číně, kde se zvyšuje podíl lokálních značek a do budoucna tomu nebude jinak. Alespoň zčásti by měla tento výpadek nahradit expanze na trzích v Indii nebo ve Vietnamu.

škoda

Foto: Pixabay

Elektromobilita přichází

Velkou výzvou je samozřejmě také přechod na elektromobilitu. O tom, že termín 2035 coby ukončení výroby spalovacích motorů zůstane platný, vedení Škody i celého koncernu Volkswagen příliš nepochybuje. Je proto jasné, že uvnitř koncernu dojde k přesunům výrobních kapacit.

Je proto možné, že z lokálního hlediska dojde ke ztrátám pracovních míst, celkově ale Škoda Auto významnou redukci počtu zaměstnanců neplánuje. Podle představitelé Škody Auto by tomu významně napomohlo umístění tzv. gigafactory koncernu Volkswagen v České republice.

Důležité je, že elektromobilita by mohla změnit strukturu zaměstnanců a posunout jí směrem k vyšší přidané hodnotě. Kvalifikovaní zaměstnanci budou potřeba ve vývoji, jak elektromobilů, tak systémů autonomního řízení apod.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-jahn-ve-skode-auto-propousteni-neplanujeme-40414637

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/skoda-auto-vyrobila-vice-aut-nez-loni-odbyt-take-stoupl-a-poptavka-zustava-silna-1394295

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.