Co může přinést snížení valorizace důchodů

Důchody

Mezi návrhy poradního orgánu české vlády, které mají napomoci k snížení zadlužení státu, je i snížení valorizace důchodů. Jak by tato změna mohla vypadat a co by znamenala? Na to se dnes zaměříme!

Valorizace se zvýšila před pěti lety

Před pěti a půl lety se zvýšila rychlost zvyšování penzí. Tehdy šlo o návrh vlády Bohuslava Sobotky, na které se podílela sociální demokracie, hnutí ANO a lidovci. Do roku 2017 se valorizovalo tempem, kdy stát počítal s třetinou růstu reálných mezd. Od roku 2018 se pak počítá s jednou polovinou a důchody se tak valorizují rychleji. Část současné vládní koalice pak uvažuje nad tím, že by se důchody od roku 2024 opět valorizovaly pomaleji.

Valorizace méně náročná pro rozpočet

Například ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL přiznává, že současná míra valorizace důchodů je extrémně nákladná na státní rozpočet. Dle něj je nutné jednat o tom, jakým způsobem budou v česku důchody v budoucnu zvyšovány. Dle ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS jde pak o legitimní návrh, který bude nutný, protože se dlouhodobě snižuje počet ekonomicky aktivních lidí, a naopak se zvyšuje počet důchodců. Diskuzi o této změně pak nevylučuje ani TOP 09. Piráti a STAN, stejně jako opozice, jsou však proti.

Jak by mohla valorizace vypadat

Občanští demokraté, lidovci i TOP 09 tedy připouští, že jsou ochotni vrátit se k valorizačním pravidlům, která zde platila před rokem 2018. Co by to v praxi znamenalo? Všechny druhy důchodů by se zvyšovaly, a to tak, že by rostly každým rokem o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Právě toto je návrh Národní ekonomické rady vlády. Ministr financí Stanjura jej pak plánuje zařadit do úsporného balíčku zákonů, kterým chce v roce 2024 ušetřit 70 miliard korun. Pro důchodce by to naopak znamenalo nižší růst důchodů, přičemž rozdíl by měly být desetikoruny až stokoruny.

Zdroj: https://www.penize.cz/duchody/438104-ma-se-setrit-i-na-duchodcich-nizsi-valorizace-ocima-expertu, https://finmag.penize.cz/penize/436895-rostou-duchody-moc-rychle-nizsi-valorizace-ocima-expertu

 Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.