Do tržnic se vrací nebezpečný nekolkovaný alkohol

alkohol

Stále více přibývá případů, kdy se na trhu objevují neokolkované lihoviny, které mohou obsahovat nebezpečné příměsi. Může se jednat o podomácku vyrobený alkohol, který však nesplňuje stanovené normy v oblasti potravinářských pravidel. Strach z nebezpečných látek obsažených v neznámém alkoholu u lidí roky po tzv. metanolové aféře stále více slábne. Alkohol bez označení se stává bohužel opět běžným trendem na dnešním trhu.

Efekt metanolové aféry již pominul?

Není to tak dávno, kdy se tento potenciálně nebezpečný alkohol objevoval i v dobře zavedených prodejnách spolu s tím, jak putoval nejen po večerkách a trzích. Důsledky, které to mělo, jsou jistě v paměti mnoha lidí, ale zdá se, že ne dostatečně.

V současné době lidé kupují stále větší množství lihovin, které nejsou nijak označené. Výrobcům lihovin rostou stále náklady, což zvyšuje cenu a na trhu dostává prostor neoficiální produkce. Alkohol s metanolem chutná přitom stejně dobře jako správně připravený alkohol, pouhým okem ho od kvalitního alkoholu na první pohled vůbec nerozeznáte.

alkohol

Foto: Pixabay

Důsledky mohou být tragické

Při otravě metalonu může přitom dojít až k poškození neuronů v mozku. Ovlivnit může nejen funkci vašeho mozku, ale současně může poškodit i vaše schopnosti volně se pohybovat atd. V těle v důsledku metabolismu metanolu dochází ke vzniku nebezpečné látky, tzv. kyseliny mravenčí, která může vyvolat v těle řadu nebezpečných změn, například zhoršení zraku, zhoršení paměti apod. V nejhorším případě může dojít k oslepnutí nebo úmrtí.

Rostoucí množství neoznačeného alkoholu lze zaznamenat například ve známé tržnici Sapa, kde museli celníci dané zboží hlouběji zkoumat. Výsledky jejich rozboru by tak měly být co nejdříve známy.

Celníci množství neoznačeného alkoholu každopádně považují za alarmující. Ve zmíněné tržnici Sapa celníci odhalili 22 litrů neoznačeného alkoholu. Nejednalo se však o běžný stánek, alkohol se prodával v malém obchůdku hned vedle kosmetiky. Celníci se tak rozhodli, že i nadále budou ve svém průzkumu pokračovat a že své výsledky ohledání brzy zveřejnění. Opatrnost je ale na místě.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-strach-slabne-pribyva-alkoholu-bez-oznaceni-40443135

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/518315-v-brne-prodavali-nekolkovany-alkohol-celnici-zabavili-kolem-70-litru

Náhledové foto: Pixabay 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.