Do pěti let by měl Čech letět do vesmíru, říká vláda

Raketa

Zhruba během pěti let by se mohl uskutečnit let českého astronauta do vesmíru. Vyvoleným má být zkušený pilot Aleš Svoboda, člen záložního týmů astronautů ESA. Ten by měl už letos zahájit výcvik.

Projekt Česká cesta do vesmíru

Vláda má podpořit projekt nazvaný Česká cesta do vesmíru, který by měl stát kolem dvou miliard korun. O projektu, který se má nyní povést, je přesvědčený i sám premiér a má podporu celé vlády. Už v roce 2029 by se mohl Aleš Svoboda vydat na dalekou cestu, která má přinést především vědecké poznatky, ale i publicitu pro studium technických oborů nebo podnikání ve vesmíru.

Na takovou cestu je samozřejmě nutné podstoupit výcvik, na který se v druhé polovině tohoto roku astronaut Aleš Svoboda chystá. Aleš Svoboda již není žádným nováčkem, nalétáno má ve více než desítce leteckých strojů více než 1300 hodin. Létá od roku 2016 a je bojovým pilotem Armády ČR. Doktorát z letecké a raketové techniky na Univerzitě obrany mu také nechybí.

Koordinátorem projektu bude Václav Kobera

Ředitel kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací ministerstva dopravy bude kromě českého astronauta asi nejvýznamnější osobností projektu. Aleš Svoboda bude realizovat měření radiační situace na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Tam již dvanáct let fungují a měří senzory firmy Advacam. Ta teď vyvinula senzory úplně nové, s nimiž už by měl pracovat právě český astronaut. Radiace by se tak mohla měřit z pohledu různých míst, což je významné vylepšení současného stavu.

Experiment Ceitec

Brněnský Ceitec zase vyvinul tzv. nanoboty, tedy malé částice, jenž se umí dát i do pohybu, a kromě toho dokáží plnit různě dovednostní úkoly. Nanoboti jsou velkou inspirací pro budoucnost, podílet se budou třeba na recyklaci vody na ISS. Byla by opravdu velká škoda, kdyby měl projekt Aleše Svobody pohasnout jen na základě nedostatku financí.

Právě vesmírné podnikání je u českých firem velmi populární a je také realizováno v relativně velkém rozsahu. Jedná se o dynamický obor s potenciálně velkými zisky a vysokou přidanou hodnotou. Je proto důležité, aby byly české firmy v tomto oboru maximálně aktivní.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zamer-ceska-cesta-do-vesmiru-pocita-s-misi-ve-vyhledu-peti-l/r~69ab3e5a2e3d11efae9c0cc47ab5f122/

https://www.lidovky.cz/domov/ceska-vesmirna-mise-orbit-ales-svoboda-vycvik-otazniky-nejasny-program-kobera-fiala-kupka-halousek.A240621_140857_ln_domov_lsva

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.