Kybernetická hrozba z Kremlu? USA uvalují sankce na Kaspersky Lab

kyberkriminalita

USA přitvrzují v boji proti potenciálním kybernetickým hrozbám. Nejnovějším cílem je ruská společnost Kaspersky Lab a její vedoucí pracovníci. Důvodem jsou obavy z možného zneužití softwaru pro špionáž.

Sankce míří na vedení

Bidenova administrativa uvalila sankce na 12 představitelů společnosti Kaspersky Lab. Mezi nimi jsou ředitel pro rozvoj obchodu, provozní ředitel i šéf firemní komunikace. Tento krok následuje den po oznámení plánovaného zákazu prodeje antivirového softwaru této ruské firmy v USA.

Brian Nelson, náměstek ministra financí, vysvětluje: „Chráníme integritu naší kybernetické sféry a občany před škodlivými hrozbami.“

Neopodstatněné obvinění

Společnost Kaspersky Lab reagovala okamžitě. Mluvčí firmy označil sankce za neodůvodněné. Zdůraznil, že opatření nemíří na mateřskou společnost ani na zakladatele Eugena Kasperského.

„Tato akce neovlivní odolnost naší firmy,“ uvedl mluvčí. Kaspersky Lab popírá jakékoliv spojení s ruskými vojenskými či zpravodajskými orgány.

Širší kontext americké strategie

Tyto kroky jsou součástí širší strategie USA. Cílem je minimalizovat rizika kybernetických útoků z Ruska. Zároveň jde o další způsob, jak vyvíjet tlak na Moskvu v souvislosti s válkou na Ukrajině. Od 29. září vstoupí v platnost bezprecedentní opatření. USA zakážou prodej, další prodej a aktualizace produktů Kaspersky na svém území.

Americké úřady argumentují vážným bezpečnostním rizikem. Poukazují na možný vliv Ruska na společnost a přístup softwaru k citlivým datům v počítačových systémech.

Dopady sankcí

Páteční označení má konkrétní důsledky. Americkým firmám a občanům zakazuje obchodovat se sankcionovanými vedoucími pracovníky Kaspersky Lab. Zároveň zmrazuje jejich majetek ve Spojených státech.

Zákaz prodeje produktů Kaspersky Lab a sankce pro vedení firmy představují další krok v americké snaze omezit kybernetické hrozby ze strany Ruska, a to v kontextu probíhající války na Ukrajině.

Zdroje info: Reddit, https://www.voanews.com/a/us-sanctions-12-kaspersky-lab-leaders-/7665981.html, https://www.reuters.com/technology/cybersecurity/us-imposes-sanctions-russias-ao-kaspersky-lab-executives-over-cyber-risks-2024-06-21/

Náhledové foto: Pixabay