Do jakých akcií investovat v příštím roce

01_akcie

Rok 2020 byl ve znamení globální pandemie nového koronaviru, která ovlivnila snad každou oblast lidské činnosti. Jakkoliv to tak ale mnohdy nevypadalo, život se nezastavil ani v pandemii. A platí to i pro život na finančních trzích. Jako všechny krize, i celosvětová epidemie má mezi investory své vítěze a poražené. Ale pozor, ještě nejsme z lesa venku a čekají nás další krizové a turbulentní měsíce. Kromě toho se v následujícím roce bude dít i mnoha dalších důležitých věcí s potenciálem ovlivnit pohyby na finančních a akciových trzích. Pokud jsou vaší doménou právě akcie, máme pro vás několik tipů na ty, které se v roce 2021 nepochybně vyplatí sledovat.

Restart mezinárodního obchodu i cestovního ruchu

V prvním čtvrtletí roku 2021 lze očekávat masivní nástup vakcíny a následně pomalý návrat k normálnějšímu chování. S tím, jak bude opět postupně narůstat objem mezinárodního obchodu, měly by růst i akcie společností specializujících se na kontejnerovou přepravu jako je Hapag-Lloyd. Svoji pozitivní roli by měl sehrát i nástup nové americké administrativy. Je ale otázkou, zda se Joe Bidenovi podaří normalizovat obchodní vztahy s Čínou, pokud se tato naděje nenaplní, může eskalující obchodní válka USA a Číny mezinárodní obchod naopak srazit ještě hlouběji.

Stejně jako mezinárodnímu obchodu by měla vakcína pomoci restartovat turismus a cestovní ruch. Profitovat by z toho měly např. hotelové řetězce, u nichž lze očekávat růst, který by se měl projevit i růstem ceny akcií.

02_akcie

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Green Deal

V roce 2021 bude pokračovat a ještě zintenzivňovat snaha o dekarbonizaci ekonomiky a přechod k udržitelné, zelené ekonomice. V Evropě se začne investovat v rámci ambiciózního plánu „Green Deal“, Bidenova administrativa si boj s klimatickou změnou vetkla jako jeden ze svých z hlavních cílů a smělé cíle v této oblasti vyhlásila také Čína. Vyplatit se tak může investice do hi-tech firem a start-upů zaměřujících se právě na zelené a ekologické technologie.

Soumrak internetových gigantů?

Moc a vliv korporací jako je Facebook či Google je již nějakou dobu trnem v oku vlád celého světa. Pravdou je, že jejich postavení na trhu je natolik monopolní, že prakticky znemožňuje jakékoliv konkurenci přerůst určitou velikost. Kontrolní orgány v USA, v Evropě, v Číně i dalších zemích proto pravděpodobně učiní další kroky k tomu, aby si vynutily rozdělení těchto gigantů. Držitelé long pozic u těchto akcií by se měli mít proto na pozoru. Může se ukázat, že pro rok 2021 bude rozumnější spíše krátká pozice.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.