Kdy musíte váš dron nebo model letadla registrovat

02_dron

Pokud máte takzvaný dron nebo model letadla na ovládání, pak je možné, že právě vaše zařízení bude nově podléhat povinné registraci. Registrovat se bude samotný provozovatel, tedy vlastník, a ten, kdo bude přístroj pilotovat. Stejně tak bude nutná registrace i pro majitele lehčího zařízení s kamerou. Kdy se na vás tato nová povinnost vztahuje? To si dnes řekneme.

Drony a modely nad 250 gramů

Pokud tedy jste nebo se stanete vlastníky nebo piloty dronu či leteckého modelu, který bude těžší než hranice 250 gramů, pak se vás tato nová povinnost registrace týká. A protože zejména drony jsou v poslední době stále více oblíbené, dotkne se nová úprava docela velké skupiny lidí. Hlásit se budou muset na Úřadě pro civilní letectví. Tato nová povinnost je důsledkem nové evropské úpravy o provozu těchto zařízení. Dle odhadů ministerstva dopravy by se měla registrace týkat až 50 000 lidí.

Bezpečnost a přehled o zařízeních

To jsou dvě hodnoty, které za novou úpravou stojí. Právě vůli nim se ukládají vlastníkům těchto strojů nové povinnosti. Dobrou zprávou však je, že ministerstvo dopravy umožňuje provozovatelům registraci online. Následně po nahlášení se váš dron zařadí do jedné ze tří kategorií. těmi jsou otevřené, specifické a certifikované drony. Zařazení bude záležet na hmotnosti, vybavení a účelu přístroje. U otevřené kategorie bude moci létat dron i bez předchozího povolní úřadu, i když i zde bude jakási regulace a možná omezení. Druhá kategorie zahrnuje drony, které mohou být provozovány po posouzení ÚCL. Certifikovaný dron je pak spíše kategorie pro budoucnost, která by měla zahrnovat ty nejsofistikovanější drony.

Školení pilotů

Online registrace běží již od 4. prosince. Od té doby můžete své zařízení registrovat. Pokud takto učiníte, bude následně na vás čekat ještě jakési školení či přezkoušení. Zde musíte projít testem vašich ovládacích a řídících schopností. Pro první, tedy otevřenou, kategorii je test nejjednodušší. Stačí jej totiž absolvovat online. U dvou následujících kategorií se však již musíte ke zkoušce dostavit na Úřad pro civilní letectví.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.