Do čeho se vyplatí investovat? A jak to správně dělat?

Litecoin

Investování láká určitě každého, kdo mívá nějakou tu korunu k dobru každý měsíc a chce se nějak zaopatřit či hledá nový příjem. Určitě je investovaní do fondů, dluhopisů nebo akcií dobrou příležitostí. Musí však člověk vědět, jak správně na to. Která složka má v portfoliu převládat a jak do těchto složek správně investovat? Nabízíme vám pár rad, které vám snad pomohou.

Peněžní fondy a dluhopisy

. Pokud srovnáme data za poslední měsíce nebo roku, ukáže se nám zajímavá informace. Podílové fondy zaměřené na peněžní trh a státní dluhopisy dlouhodobě klesá a propadá se. Za tím stojí například úrokové sazby v bankovnictví. Navíc při investování do dluhopisů se nejvíce výdělky kopírují s inflací. V době nízké inflace, je tak takřka nemožné cokoli vydělat. I když inflace v těchto měsících roste, na nějaký smysluplný výdělek u dluhopisů to zatím nevypdá. Pokud by však inflace byla okolo pěti nebo šesti procent, rázem by výnos mohl dělat nějaká 4 %.

Fondy smíšené

Dalším fondem je ten smíšeny. Jde o diverzifikované fond, které nabízejí zároveň investování do akcií, ale i dluhopisů i jiných komodit. Jde o asi nejlepší varianty, kdy s ní docílíme vyváženosti našeho portfolia. Jde také o velmi oblíbenou variantu ze strany investorů. Jen pro představu. Tyto fondy například drží velkou část majetku v akciích. Tím maximalizují výnos. Pokud však začnou aktiva kolísat, nasměruje fond investice do dluhopisů či hotovosti. Tím investici stabilizuje. Investice je tak chráněna před výrazným poklesem, který by mohl nastávat při pouhém akciovém investování. Má to však i své nevýhody. Například tu, že takové investování přinášejí i vyšší transakční náklady, a proto vede k podprůměrnému výnosu.

Investice do akcií

Podle odhadů se průměrný výnos na trhu akcií pohybuje kolem sedmi až devíti procent. O něco více dokonce na méně rozvinutých trzích. Avšak jak bylo již zmíněno, při investování čistě do akcií je vyšší riziko kolísání investice i propadů. Navíc u akciových trhů vysoký výnos platí jen u dlouhodobého horizontu. Pro snížení rizik je tedy opět nutná diverzifikace. Do portfolia tedy zahrnujte například americké, evropské i jiné akcie. V průběhu času totiž budou totiž akcie zaznamenávat i propady i růst. Při dlouhodobém horizontu by pak při správné diverzifikaci měly být v plusu, pokud nepřijde nějaký neočekávatelný propad, kterému se však snažíme předcházet právě diverzifikací. 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.