Dílo vytvořené umělou inteligencí není autorské dílo

AI

Městský soud v Praze pravomocně rozhodl, že umělá inteligence nemůže být považována za autora díla. Mnoho těch, kteří se obávají o své povolání, si mohou oddechnout. Umělá inteligence se rozvíjí velmi rychle a s nástupem ChatGPT se objevily další oblasti AI, které mohou velmi usnadnit práci, dokonce i vytvořit dílo. Pokud si tedy necháte vygenerovat obrázek prostřednictvím nástrojů Midjourney, Dall-e nebo dalších, můžete narazit.

Žádná autorská práva

Obrázky vygenerované umělou inteligencí mohou působit fascinujícím dojmem, ve skutečnosti však ztrácí důležitý faktor. Na tyto obrázky se nevztahuje právní ochrana. V praktickém hledisku to znamená, že si můžete s vygenerovaným obrázkem dělat cokoliv, včetně jeho umístění na vlastní webové stránky. Na druhou stranu se na něj nevztahují autorská práva, takže daný obrázek může použít kdokoliv jiný, aniž by musel řešit souhlas autora a platit licenci.

V daném případě neuspěla první strana, která vytvořila pomocí umělé inteligence obrázek. Druhá strana použila tento obrázek bez toho, aniž by první strana souhlasila, proto došel incident až k soudu. Soud nakonec rozhodl, že incident nebyl protiprávní, dle současné legislativy.

Podobný případ v USA

V Coloradu se konal v roce 2022 státní veletrh, a první cenu vyhrál AI kousek Matthewa Allena. Vláda USA rozhodla, že nemůže být daný výtvor autorsky chráněn, jelikož působí příliš strojově, nikoliv však lidsky. Jednalo se o umělecké dílo „Theatre D’Opera Spatial“.

Théâtre_D’opéra_Spatial

Foto: Theatre D’Opera Spatial

Důležité body AI

Pokud patříte mezi uživatele AI nebo v budoucnosti hodláte, měli byste vědět následující fakta, abyste předešli potížím:

  • Za autora se považuje pouze fyzická osoba, a ne tedy umělá inteligence dle § 5.
  • Je velice obtížné dokázat, kdo zadal umělé inteligenci tvorbu konkrétního obrázku (prompt).
  • Zadání lze považovat za náměť díla nebo myšlenku, ani jedno však není autorským dílem dle § 2 odst. 6 autorského zákona.

Nejedná se však pouze o obrázky, ale také o videa a další díla. Současná legislativa tedy neumožňuje nárokovat si autorská práva. Zda se v budoucnu něco pozmění, to se teprve uvidí.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/soud-potvrdil-ze-obrazek-vytvoreny-umelou-inteligenci-neni-autorske-dilo-1413014https://www.reuters.com/legal/litigation/us-copyright-office-denies-protection-another-ai-created-image-2023-09-06/

Náhledové foto: Pixabay